Akıllı Hac Smart Hajj

Hacı adaylarına yol gösteren uygulama: Akıllı Hac

Suudi Arabistan, bu yıl hac ibadetini yerine getirenler için ileri teknoloji sayesindeki Akıllı Hac (Smart Hajj) uygulamasıyla misafirlere kolaylık sağlamayı amaçlıyor.

Kutsal toprakların daha fazla ziyaretçilere ev sahipliği yapması için tasarlanan bu Akıllı Hac uygulaması, Suudi Arabistan’ın 2030 vizyonu programı kapsamında faaliyete geçiyor.

Akıllı Hac uygulaması nedir?

Google Play ve Apple Store platformlarında sunulan Akıllı Hac uygulaması, hac ve umrede yerine getirilmesi gerekenler, hac esnasında uğranılan Arafat, Müzdelife, Mescid-i Haram ve Mina’nın konumunu, tercüme hizmetleri, namaz vakitleri gibi hizmetler veriyor.

Bu uygulama ile hacı adaylarının sağlık hizmetlerine, konaklama, güzergah, eczane, alışveriş merkezleri ve restoranlara hızlı şekilde ulaşması hedefleniyor.

Türkçe desteği de mevcut

Şarku’l Avsat’ta yer alan habere göre, Uygulama ilk aşamada İngilizce, Arapça, Türkçe, Malayca, Ürdüce ve Bengalce hizmet verecek.

Yine hacı adayının belirli bir konuma gitmeden önce oradaki kalabalığın hangi durumda olduğunu gösteren Akıllı Hac uygulaması, böylece olası izdiham facialarının da önüne geçilmesini hedefliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir