‘Hacker’lar ATM’lerden 45 milyon dolar çaldı

Ön ödemeli banka kartlarının bilgilerini ele geçiren bilgisayar korsanları, dünya çapındaki para çekme makinelerinden 45 milyon dolar çaldı.

İddialara göre, soygun 26 farklı ülkede gerçekleştirildi ve soygunla ilgili New York’ta yargılanan yedi kişiye suçlama yöneltildi. . Çetenin sekizinci üyesinin ise, nisan ayında öldürüldüğü düşünülüyor.

Mahkemede sunulan delillere göre, sahte kartlar özellikle Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman’daki bankalarda kullanıldı. Savcılar Japonya, Kanada, İngiltere, Romanya ve 12 diğer ülkenin de soruşturmaya dâhil olduğunu söyledi.

Detayları henüz açıklanmamış olsa da, tutuklamaların diğer ülkelerde gerçekleştirildiği biliniyor. Savcı Loretta Lynch yaptığı açıklamada “Internet üzerinde yayılan ve dünya çapında gerçekleştirilen soygunun sanıkları ve ortakları 21. yüzyılın en büyük banka soygunu gerçekleştirdi” dedi.

Lynch, “Silahların ve maskelerin yerini bu siber suçta bilgisayarlar ve internet aldı” diyerek sözlerine devam etti. Zanlılar on ödemeli banka kartı bilgilerine ulaşmak için bilgisayar sistemlerini çökerttiler. Bu kartlar, önceden para yükleme sistemiyle çalışıyor.

İlk olarak para çekme limitleri iptal ediliyor, daha sonra ise bilgileri “cashers” olarak adlandırılan dünya çapındaki suç ortaklarına dağıtıyorlar.

Bu kişiler daha sonra hediye kartları veya eski otel kartları gibi diğer manyetik şeritli kartlara çalınan bilgileri yüklüyorlar ve büyük miktarda nakit soygunu gerçekleştiriyorlar. İddialara göre ilk sanal saldırı geçen Aralık ayında BAE Rakbank’ta gerçekleşti. Zanlılar yaklaşık 20 ülkede 5 milyon dolar değerinde 4,500 işlem yapmayı başardı.

BBC’nin haberine göre, savcılar zanlıların geçen Şubat ayında da Umman merkezli Muscat bankasına girip, 10 saat içinde ATM’lerden 40milyon dolar çektiğini iddia ediyor.

İddianameye göre çete Miami’de hızla bir banka hesabı açtı ve çaldıkları parayı Porsche, Mercedes gibi pahalı arabalara ve Rolex marka saatlere harcayarak aklamaya çalıştı.

Yedi kişi sanal saldırıyla dolandırıcılık yapmak ve kara para aklamak suçlamalarıyla yargılanıyor. Çetenin liderinin de kısa süre önce Dominik Cumhuriyeti’nde öldürüldüğü bildirildi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir