Harry Potter J. K. Rowling

Harry Potter yazarı yeni çocuk kitabını ücretsiz yayımlıyor

Harry Potter serisinin yazarı J. K. Rowling, yeni bir kitap yayımlıyor. 10 yıl önce yazdığı ve sonra araya giren başka işlerden ötürü rafa kaldırdığı Ickabog adlı öyküyle ilgili Twitter hesabından açıklama yapan Rowling, “Evlere kapanmış çocuklar veya bu zor garip zamanlarda okula giden çocuklar ücretsiz okuyabilsin diye Ickabog’u internetten ücretsiz yayımlamaya karar verdim” dedi.

Rowling yeni öyküsünün hakikat ve gücün kötüye kullanımını işlediğini söyledi:

“Bu fikir 10 yıl önce aklıma geldi ve bugün dünyada olan bitene dair yazdığım bir şey olarak algılanmamalı. Bu temalar her dönem geçerlidir, her ülkeye uyarlanabilir.”

10 Temmuz’a kadar her hafta kitabın bir veya birkaç bölümü İngiltere saatiyle 15.00’te (TSİ 17.00) internet sitesine yüklenecek.

Rowling çocuklara kitabın illüstrasyonunu yapmalarını da teklif etti. “Bölümler yayınlandıkça size çizim için fikirler vereceğim” diyen Rowling, “Benim fikirlerim sizi kısıtlamasın, hayal gücünüzü serbest bırakın” diye ekledi.

Kitabın basılı halinin Kasım 2020’de kitapçılarda olması hedefleniyor. Çocukların gönderdikleri resimlerden seçilenler bu kitapta yer alacak.

Rowling kitabın gelirlerini ise Covid-19’dan en fazla etkilenen gruplara yardım için bağışlamak istediğini söyledi. Rowling Ickabog’u raftan indirme hikayesini ise şöyle anlattı:

“10 yıl önce Ickabog adlı bir peri masalı yazmıştım. Son Harry Potter kitabından sonra yetişkinler için iki roman yazdım ve önce onları yayınlamak istedim.

“Kısa süre önceye kadar Ickabog’u duyanlar yalnızca iki küçük çocuğumdu. Zaman içinde bunu sadece aileme okuyacağım bir hikaye olarak düşünmeye başlamıştım. Taslağı çatı arasına kaldırdım ve birkaç hafta önceye kadar orada kaldı.

“Taslağın durduğu kutuyu açmak zaman kapsülünü açmak gibiydi. Öykünün çoğu elle yazılmış, bir kısmı da daktilo edilmişti. Bunları bir sıraya koyduğumda bir taslak ortaya çıktı.”

Kitabın internet sitesi theickabog.com Bu linkte ‘Read the Story’ye basanlar öyküyü İngilizce okuyabilecek. Rowling, Twitter’dan gelen bir soruya yanıt olarak kitapların çevirilerinin de yapılır yapılmaz siteye ekleneceğini açıkladı. BBC’nin haberine göre, bu kitap, Rowling’in Harry Potter ile bağlantılı olmayan ilk çocuk kitabı olacak.

Acer Nitro 5 incelemesi – AMD Ryzen işlemcili oyun canavarı

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir