Her yüz Facebook hesabından dokuzu sahte

Facebook, ‘sahte hesapların daha çok ‘Endonezya ve Türkiye gibi daha az gelişmiş piyasalarda’ olduğunu açıkladı. Her yüz Facebook hesabından dokuzu sahte.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, son borsa raporunu yayınladı. Raporda yer alan bilgilere göre, 955 milyon aktif Facebook kullanıcısının 83 milyonu aslında hayalet kullanıcılar.

Her yüz hesaptan dokuzu, suçlularca ya da evcil hayvan gibi insanları temsil etmeyen şeyler adına açılmış hesaplar. Facebook, bu durumu sınırlandırmaya ya da tamamen sonlandırmaya çabaladığını bildirdi.

Deutsche Welle’nin haberine göre sosyal paylaşım sitesi, hesapların yaklaşık yüzde 1,5’inin istenmeyen mail göndermek için kullanan suçlulara, yüzde 4,8’inin de iki ya da daha fazla hesabı bulunan aynı kişilere ait olduğunu duyurdu.

Ev hayvanları ya da “insan olmayan diğer varlıklar” için de Facebook hesaplarının bulunduğu belirtildi. Hesapların yüzde 2,4’ü bu grubu temsil ediyor. Facebook raporunda, “sahte hesapların daha ziyade Endonezya ve Türkiye gibi daha az gelişmiş piyasalarda gözlemlendiğini” yazdı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir