Hipersonik jetin test uçuşu başarısız oldu

Amerikan Hava Kuvvetleri, Waverider adlı hipersonik uçağın deneme uçuşunun başarısız olduğunu açıkladı. Test uçuşunun amacı Büyük Okyanus’ta Mach 6 ses hızına (saatte 6,900km) ulaşmaktı.

Bu hız, Londra’dan New York’a bir saatte gidilmesi anlamına geliyor. Yolcu uçakları bu mesafeyi yaklaşık sekiz saatte alabiliyor. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ile Uzay ve Havacılık Dairesi Nasa projeyi daha hızlı füzeler geliştirmek için kullanmayı planlıyor.

2011 yılı Haziran ayında yapılan testte, Waverider Mach 5 ses hızı ile uçmuş, ancak hedeflenen ses hızına ulaşamamıştı. Bu, hipersonik hava aracı geliştirmek için gerçekleştirilen projelerden biri. Araştırma aynı zamanda bugünkünden daha hızlı uçabilen ticari uçakların yapımı için de kullanılabilecek.

Beş dakikalık uçuş

Ordu California’da ABD Edwards Hava Kuvvetleri üssünde 50,000 feet yükseklikte kanatsız ve insansız uçağı kaldırmak için B-52 bombardıman uçağı kullandı. Uçağın düşürülmesi ve düştüğü sırada dört saniye içinde motorunun çalışması öngörülüyordu.

Ardından X-51A Waverider’ın 70,000 feet’e yükselerek, 6 Mach ses hızına ulaşması bekleniyordu. Ancak uçağın hızını artırmak için bir roketin ateşlenmesinden 16 saniye sonra sorun yaşandığı ve uçağın motorunun çalıştırılamadan düştüğü belirtildi.

Mach ses hızı birimi bir nesnenin hızının, ses hızına oranını gösteriyor. 1 Mach sesin hızını gösteriyor. Bu oran sıcaklık ve yükseklik gibi birçok etkene bağlı. 6 Mach ses hızının altı katı.

2003 yılında kullanımdan kaldırılan Concorde’un hızı Mach 2’ydi. Bu araç, Londra’dan New York’a üç saat içinde varabiliyordu. Waverider test uçuşunun araç Pasifik Okyanusu’na düşmeden beş dakika sürmesi planlanıyordu.

Bu test temel olarak geçen sene yapılan denemelerin tekrarı. O sırada hipersonik jet 5 Mach hıza yükselmişti ancak motor bu hıza ulaştığı zaman bozulmuştu.

Concorde’un mirası

Avrupa hava ve savunma aracı devi EADS, hipersonik yolcu uçaklarının yakın gelecekte yapılacağına inanıyor. 2011 yılında EADS Mach 4 ses hızına ulaşabilen yüksek hızlı ticari hava aracı projesi geliştirmişti.

EADS’ın iş planlama birimi başkan yardımcısı Peter Robbie, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Üç saatte New York’ta olmak isteyen iş dünyası, Concorde’u uygulanabilir kılmıştı ve şimdi Atlas Okyanusu’nun her iki yakasında da süpersonik uçuştan hipersonik uçuşa geçme isteği var” dedi.

Robbie, böyle bir hava aracının bu hıza ulaşmak için gereken enerji miktarından dolayı çok pahalı olacağını belirtti. “Ancak Tokyo’dan Paris’e iki buçuk saatte gidebilme fikri, iş ve siyaset dünyası için çok çekici. 2050’de bu tür bir ticari hava aracının yapılabileceğini düşünüyorum.”

2011 yılı Ağustos ayında ABD askeri bilim insanları Mach 20 ses hızına çıkabilen deneysel insansız hipersonik hava aracı geliştirmek için çalışmalar yapmışlardı. Ancak Falcon Hipersonik test aracı ile (HTV-2) fırlatıldığı füzeden ayrıldıktan sonra iletişim kaybedilmişti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir