Huawei Meng Wanzhou

Huawei’nin üst yöneticisi Meng Wanzhou kefaletle serbest

Kanada’da gözaltına alınan Çinli telekom devi Huawei’nin sahibinin kızı ve şirketin Mali İşler Başkanı Meng Wanzhou, kefaletle serbest bırakıldı.

Meng Wanzhou, İran’a yaptırımları deldiği iddiasıyla dolandırıcılıktan yargılanmak üzere ABD’ye iade edilmeyle karşı karşıya.

Meng’in Salı günü Vancouver’da çıkarıldığı mahkeme tarafından 10 milyon Kanada Doları (yaklaşık 40 milyon Türk Lirası) kefalet ödemesine karar verildi.

Meng Wanzhou

6 Şubat’ta hakim karşısına çıkarılacak

Meng’in şimdilik Kanada’dan ayrılmamasına ve kaldığı yerin dışına çıktığında elektronik olarak gözlem altında tutulmasına hükmedildi. Meng 6 Şubat’ta yeniden hakim karşısına çıkarılacak.

Huawei’den yapılan yazılı açıklamada, “Kanada ve ABD adalet sisteminin adil bir sonuca ulaşacağına inancımız tam” denildi ve şirketin faaliyet yürüttüğü ülkelerin tamamında kanunlara ve düzenlemelere uygun davrandığı belirtildi.

Trump: Müdahale etmeye hazırım

Huawei’nin üst düzey ismi, ABD’de başlatılan soruşturma kapsamında 1 Aralık’ta Vancouver’da gözaltına alınmıştı. ABD Adalet Bakanlığı, Huawei hakkında Nisan’da soruşturma başlatmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, Reuters’a verdiği röportajda ABD’nin Çin ile olan ticari ilişkilerinin daha fazla kötüleşmemesi ya da ulusal güvenlik çıkarları için, Meng Wanzhou soruşturmasına müdahale etmeye hazır olduğunu söyledi. Trump, “Bu ülke için iyi olan neyse onu yapacağım” dedi.

Bazı Kongre üyeleri, Apple’ı geçerek Samsung’un ardından dünyanın ikinci en büyük cep telefonu üreticisi olan Huawei’yi, ABD’nin ulusal çıkarlarına tehdit olarak görüyor. Bu Kongre üyeleri, Çin hükümetinin Huawei’nin teknolojisini casusluk için kullanabileceğini öne sürüyor.

Çin’den Kanada’ya misilleme

Öte yandan Kanadalı yetkililer, Salı günü Çin’de bir Kanada vatandaşının gözaltına alındığını açıkladı.

Kanada hükümeti, bununla Meng Wanzhou’nun gözaltına alınması arasında bir bağlantı göremediklerini açıkladı, ancak analistler bunun bir misilleme olabileceği düşüncesinde.

Gözaltına alınan kişinin düşünce kuruluşu Uluslararası Kriz Grubu için çalışan eski diplomat Michael Kovrig olduğu öğrenildi.

“Çin’de tesadüfler yoktur”

Kanada merkezli bir televizyon kanalına konuşan Kanada’nın eski Çin Büyükelçisi Guy Saint-Jacques, Michael Kovrig’in gözaltına alınmasının bir tesadüf olup olmadığına ilişkin bir souya, “Çin’de tesadüfler yoktur. Size bir mesaj göndermek istiyorlarsa, size o mesajı gönderirler” dedi.

BBC’nin haberine göre, Çin Meng’in gözaltına alınması kararını kınamış ve derhal serbest bırakılmaması durumunda bunun bir dizi neticeleri olacağı uyarısında bulunmuştu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir