IBM, elektrik harcamalarını 43 milyon dolar azalttı

2011 Kurumsal Sorumluluk Raporu IBM’in çevreye, şehirlere, topluma, ekonomiye, çalışanlarına ve müşterilerine olan bağlılığını kanıtladı. IBM 2011 yılında elektrik harcamalarını 43 milyon dolar azalttı ve 378.000 megavat saat elektrik tasarrufu sağladı. IBM enerji tasarrufu projeleriyle toplam enerji kullanımını yıllık hedeflenen rakamın yüzde 3,5 üstüne çıkarak, yüzde 7,4 düşürmeyi başardı.

2011’den beri 300.000’in üzerinde IBM çalışanı 120 ülkede eğitim, sağlık, ekonomik ve sosyal kalkınma gibi alanlarda 5.000 değişik projede gönüllü olarak görev yaptı. IBM, son 10 yıldır olduğu gibi geçtiğimiz yıl da kurumsal nakit, teknoloji ve hizmetler için ayırdığı fonu 196.1 milyon dolara çıkardı.

IBM dokuzuncu yıllık Kurumsal Sorumluluk Raporu’nu geçtiğimiz haftalarda yayınladı. IBM vizyonunun tamamlayıcı bir parçası olan Kurumsal Sorumluluk, şirketin müşterileriyle, çalışanlarıyla, hissedarlarıyla ve topluluklarla etkileşim yöntemlerini de ortaya çıkarıyor.

Şirketin 2011 Kurumsal Sorumluluk Raporu’na göre, toplumsal ve çevresel açıdan sorumlu davranışları benimsemek enerji tüketiminin azaltılması, orta öğretim için yeni modellerin oluşturulması ve teknoloji ve uzmanlıkları kullanarak küçük işletmelerin büyümelerine yardımcı olunması gibi ciddi faydalara sahip.

Yukarıda belirtilen ve benzeri başarılar IBM’in Kurumsal Sorumluluk Raporu’nda detaylıca yer alıyor. Küresel Raporlama Girişimi (GRI) standartlarına göre hazırlanan raporda aynı zamanda şirketin geçen yıla göre yurttaşlık ve kamu yararına yaptıkları, toplumla ortak geliştirdiği projeleri, çevre koruma girişimleri, istihdam politikaları ve uygulamaları gibi karşılaştırmalar da yer alıyor.

“Sürdürülebilirlik gelip geçici bir olgudan çok daha fazlasıdır, sürdürülebilirlik uzun vadeli olmalıdır” diyen IBM Türk Genel Müdürü Michel Charouk devam ediyor; “IBM olarak şirket değerlerimizin odak noktasında çevresel konulara liderlik etmek vardır. Daha akıllı bir dünya için müşterilerimizle, çalışanlarımızla ve faaliyet gösterdiğimiz topluluklarla olan etkileşimimiz bu alandaki liderliğimizin bir kanıtıdır.Faaliyetlerimizin ve ürünlerimizin çevre üzerindeki etkisinden, küresel tedarik zincirimizi nasıl yönettiğimize kadar çevresel liderlik konusu; iyi çevre yönetiminin iş açısından da faydalı olduğu inancıyla desteklenen stratejik bir zorunluluktur.”

Geçtiğimiz yıl IBM enerji tasarrufu, veri merkezi enerji verimliği ve çevresel duyarlılıkları gibi konularda güçlü sürdürülebilirlik rakamları elde etti. Şirket, 2011 yılında elektrik harcamalarını 43 milyon dolar azalttı ve 378.000 megavat saat elektrik tasarrufu sağladı. IBM’in enerji tasarrufu projeleriyle toplam enerji kullanımını hedeflenen rakamın yüzde 3,5 üstüne çıkarak, yüzde 7,4 düşürmeyi başardı. Bu başarı, dünya genelindeki 364 IBM tesisinde yürütülen 2.300 tasarruf projesinden elde edilen iddialı çalışmaların sonucudur. Yıllardır süregelen çevre konularındaki liderliğini arkasına alarak IBM, bu vizyonunu devam ettirmeyi ve 2012 sonuna kadar 1,1 milyon megavat saat enerji tasarrufu sağlamayı hedefliyor.

2011’de IBM ve Dünya Çevre Merkezi enerji, hammadde, su, altyapı ve lojistik gibi alanlardaki temel zorluklara stratejik çözümler bulmak için iş süreçleri ve teknolojiden nasıl faydalanılabileceğini araştırmak üzere Çevre Sürdürülebilirliği İnovasyon Konseyi’ni kurdu. Kurucu üyeler arasında Boeing, CH2M HILL, The Coca-Cola Company, The Dow Chemical Company, F. Hoffman-La Roche AG, General Motors, Johnson & Johnson Family of Consumer Companies ve The Walt Disney Company gibi dünyaca tanınmış kuruluşlar yer alıyor.

Geçtiğimiz yıl 100. yılını kutlayan IBM, bunun şerefine topluma hizmet sunma girişimini bir adım ileriye taşıdı. Sadece 2011 içinin 12 milyon dolardan fazla hizmet fonu sağlayan IBM’in 2011’de beri 300.000’in üzerinde IBM çalışanı 120 ülkede eğitim, sağlık, ekonomik ve sosyal kalkınma gibi alanlarda 5.000 değişik projede gönüllü olarak görev yaptı. Aynı zamanda IBM, son 10 yıldır olduğu gibi geçtiğimiz yıl da kurumsal nakit, teknoloji ve hizmetler için ayırdığı fonu 196.1 milyon dolara çıkardı.

Benzer bir şekilde, yüzüncü yıl kutlamaları kapsamında 2011 yılı boyunca IBM Türk, ülkedeki sivil toplum kuruluşlarıyla ve düşünce liderleriyle bir araya geldiği etkinlikler düzenledi. Bunlar arasında en dikkat çeken tüm dünyadaki IBM çalışanlarının 15 Haziran günü işlerini bırakarak kendilerini gönüllü hizmetlere adadığı IBM Gönüllü Günü oldu. Bu çerçevede Türkiye’de de, herkese dokunan konulara çözümler sunmak için çalışan 22 STK’yla bir araya gelinen bir etkinlik düzenlendi. IBM çalışanları STK’larla bir araya gelerek iş becerilerini ve deneyimlerini gelecekte de ne gibi zorlu ve kritik yerel konulara uygulama fırsatı bulacaklarını ve Türkiye’de toplumun ihtiyaçlarına fayda sağlayabilecekleri üzerine kafa yordular.

Michel Charouk “Bir asırdan uzun süredir IBM dünyayı daha iyi bir yer yapmak için topluma hizmet ediyor. Fakat son yıllarda ortaya çıkan teknolojik yenilikler IBM’in en iyi yetenekleriyle birleştiğinden, daha da üstün bir performans elde etmeye başladık. İş dünyasından, devletten ve toplumdan küresel hissedar ağımızla beraber çalışmaya devam ediyoruz. Ve artık dünyanın her yerinde gerçek ve sürdürülebilir değişim seviyesini artırmakta olduğumuzu söyleyebiliriz” diye ekliyor.

IBM’in yıllardır istikralı bir şekilde benimsediği sürdürülebilirlik politikaları her açıdan olumlu sonuçlar veriyor. 1990-2011 yılları arasında şirket, enerji tasarrufu politikasıyla 5,8 milyar kilovat-saat enerji tüketimi ve yaklaşık 3,8 milyon metrik ton karbondioksit emisyonunun önünü aldı ve 442 milyon dolar tasarruf etti.

IBM Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu’nun tamamı için www.ibm.com/ibm/responsibility adresini ziyaret edebilirsiniz.   IBM çalışanlarının gönüllü olarak katıldıkları sosyal sorumluluk girişimleriyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için www.ibm.com/ibm100/us/en/service/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir