IBM Gönüllüleri, inovasyon için Türkiye’deydi

ABD, Avustralya, Çin, Hindistan, Kanada, Singapur’dan gelen IBM gönüllülerinden oluşan IBM Kurumsal Hizmet Gücü, TÜSİAD, TÜRKONFED, TBV ve Kadir Has Üniversitesi ile Türkiye’de inovasyonu yaygınlaştıracak çözüm stratejileri geliştirdi.

IBM’in yetenekli işgücünden oluşan IBM Kurumsal Hizmet Gücü gönüllüleri Türkiye’nin inovasyon ajandasına katkıda bulunmak amacıyla 20 Ekim-15 Kasım tarihleri arasında İstanbul’daydı. İnovasyon için stratejik öneriler oluşturan IBM ekipleri, TÜSİAD, TÜRKONFED, TBV ve Kadir Has Üniversitesi ile birlikte 4 proje üzerinde çalıştı. Çalışmaya katılan tüm kurumlar, inovasyonun Türkiye’de arzu edilen ekonomik faydayı sağlayabilmesi için işbirliğinin ve ortak çalışmanın önemini vurguladı.

IBM Kurumsal Hizmet Gücü (KHG); Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ile STEM Eğitimi’nin ve STEM işgücünün geliştirilmesi; Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ile KOBİ’ler için inovasyonu hızlandıracak altyapı kurulması; Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) ile orta ve uzun vadeli inovasyon politikalarının hayata geçirilmesi; ve Kadir Has Üniversitesi Üretim Laboratuvarı (FabLab) aracılığıyla toplumun her kesimini inovasyonla buluşmasını hedefleyen çalışmalarda bulundu.

IBM Türk Genel Müdürü Isabel Gomez Cagigas, Türkiye’nin refahı, sürdürülebilir büyümesi ve Türk iş dünyasının dünya ile rekabet edebilir hale gelmesi için kritik önem taşıyan konuların başında inovasyon geldiğini belirterek: “Öte yandan, inovasyon artık izole edilmiş laboratuvarlarda, sadece bilim adamları tarafından gerçekleştirilmiyor. Toplumun tüm kesimlerinin inovasyonu benimsediği, iş dünyası-üniversite işbirliğinin arttığı ülkelerin ekonomik başarılarının hızla arttığı görülüyor. IBM Türk olarak, inovasyona değer veren diğer paydaşlarımızla; birlikten kuvvet doğar felsefesiyle ve IBM gönüllüleri aracılığıyla inovasyon için güçbirliğinin stratejik temellerini atıyoruz” dedi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Bilgi Toplumu, Bilgi İletişim Teknolojileri ve İnovasyon Komisyonu Başkanı Esin Güral Argat, TBV Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı, TÜRKONFED Genel Sekreteri Arda Batu, Kadir Has Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şirin Tekinay’ın katıldığı panelde ise, Türkiye’de İnovasyon Ekosisteminin Güçlendirilmesi tartışıldı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir