IBM’den 1 milyar dolarlık güvenlik hamlesi

IBM son dönemde artan sanal saldırılara karşı yeni bir güvenlik laboratuvarı kurmak için 1 milyar dolarlık satın alma gerçekleştirdi.

ABD’li teknoloji devi IBM, son dönemin en büyük sorunlarından biri olarak görülen sanal korsanlığa karşı harekete geçti. Dünyanın en büyük işlemci üreticisi olan IBM, bu alanda dev bir güvenlik projesi için kolları sıvadı. IBM, İsrail’de güvenlik yazılımlılarına odaklanan bir laboratuvar kuracak.

Şirketin bu kapsamda küresel siber suç önleme şirketi Trusteer’i satın aldığı belirtilirken, TechCrunch adlı teknoloji sitesi, satın almada harcanan paranın 1 milyar dolar olduğunu iddia etti.

TechCrunh, IBM’in 1 milyar dolarlık ödemenin sadece 10 milyon dolarlık kısmını kendi kaynaklarından karşıladığını öne sürdü. Güvenlik yazılımları geliştiren Trusteer, bu alanda Symantec ve McAfee gibi devlere karşı rekabet veren bir firma.

IBM’in verdiği bilgiye göre, Trusteer’ın müşterileri arasında ABD’nin en büyük 10 bankasından yedisi; İngiltere’nin en büyük 10 bankasından da dokuz tanesi bulunuyor. IBM, Trusteer’ı satın alarak kendi araştırma şirketlerine sahip olan Symantec ve McAfee’in izinden gitmiş oldu.

CNBCe’nin haberine göre, IBM, satın alım hakkında yaptığı açıklamada, Trusteer’ın sadece Web tabanlı kötü amaçlı yazılımlara karşı çözümler sunmakla kalmadığını, her türlü finansal işlemin denetimden geçirilebileceğini, bu işlemlerin mobil cihazlarda güvenli bir şekilde yapılmasını sağlayacağını belirtti.

İsrail’de Ar-Ge birimi bulunan IBM, en son hamlesiyle internet güvenliğine odaklanan ilk laboratıvarını kurmuş olacak. IBM, yine İsrail’de kurulacak olan laboratuvarda mobil, uygulama güvenliği, APT (Gelişmiş Siber Tehditler), kötü amaçlı yazılımlar, finansal suçlar ve daha fazla alanda araştırma yapılacağını belirtti.

VentureBeat, 2006’da Boston’da kurulan Trusteer’ın Tel Aviv’de de bir ofisi bulunduğuna dikkat çekti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir