Covid-19

İngiltere’de Covid-19 temas-takip uygulaması devrede

İngiltere’de hükümet koronavirüs salgınına karşı bugün yeni kullanıma sunulan temas takip uygulamasının İngiltere ve Galler’de yaşayan herkes tarafından akıllı telefonlarına indirilip kullanılmasını istedi.

Öte yandan, Sağlık Bakanı, ülkede günde 10 bin kişiye virüs bulaştığını tahmin ettiklerini belirtirken, Aile Hekimleri Birliği, test yetersizliği yüzünden doktor ve hemşirelerin işe gidemediklerini, kendilerini evde karantinaya almak zorunda kaldıklarını kaydetti.

Ulusal Sağlık Servisi NHS’e bağlı Covid-19 uygulaması, koronavirüs bulaşmış birine yaklaşıldığını tespit ettiğinde kişinin kendisini 14 gün karantinaya alması çağrısı gönderiyor.

Google ve Apple teknolojisini kullanan uygulama ayrıca koronavirüs bulaşının yoğun olduğu bir bölgeyi ziyaret edenlere uyarıda bulunuyor. Ayrıca karekod uygulaması kullanan yerlerde kişiler özel bilgilerini personele vermek zorunda kalmıyor.

Yetkililer, uygulamanın 16 yaşından büyük herkes tarafından kullanılması çağrısı yapıyor. Sağlık Bakanı Matt Hancock, uygulamanın “virüs bulaşmış olma riski taşıyan daha fazla sayıda insanın tespitini sağladığını” ifade etti. Uygulama, karantina uyarısı gönderilen kişilerin kimliğini gizli tutuyor. Hancock, karantina uyarısını hayata geçirmenin gönüllülük temelinde olacağını belirtti.

BBC’nin haberine göre, Sağlık Bakanlığı’ndan daha önce yapılan bir açıklamada, çağrıya uyulması gerektiği, aksi halde 1000 sterline kadar ceza uygulanacağı, fakat bunu kontrol edecek bir sistemin olmadığı belirtilmişti.

İngiltere’de temas-takip uygulamasıyla ilgili daha önceki çalışmalar teknik sorunlar nedeniyle sekteye uğramış, NHS uygulaması için pilot bölge seçilen Isle of Wight adasında uygulamayı kullananların yüzde 30, Londra’nın etnik çeşitlilik içeren Newham bölgesinde ise yüzde 10 dolayında olduğu tespit edilimişti.

Otomobilde telefonunuzu kablosuz şarj edin | Celly Pro Mount incelemesi

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir