İngiltere’de Google ve Starbucks’a vergi incelemesi

Guardian gazetesi, İngiltere’de kazançlarıyla orantılı olarak çok az vergi ödedikleri ya da hiç vergi ödemedikleri için eleştirilen Google ve Starbucks hakkında meclis incelemesi başlatılacağını yazdı. Bu şirketlerin yöneticilerinin bir parlamento komisyonuna ifade vereceği belirtiliyor.

İlgili parlamento komisyonunun başkanı “Onlara İngiltere’de neden doğru dürüst vergi ödemediklerini soracağız” dedi. İki şirket hiçbir yasayı ihlal etmediğini söylüyor. Ancak Gelir ve Vergi Dairesi ülkede faaliyet gösteren çok uluslu şirketlerin ödemeleri gerekenden sekiz milyar dolar daha az vergi ödediklerini tahmin ediyor.

Guardian gazetesinin araştırmasına göre, Asda, Google, Apple, Ikea, Starbucks ve Vodofone gibi şirketler İngiltere’de elde ettikleri büyük miktardaki kazançlarını çoğunlukla ana şirketlerine yönlendirerek çok az vergi ödüyor.

Gazeteye göre son dört yıl içinde dört büyük Amerikan şirketi Amazon, Facebook, Google ve Starbucks 3 milyar 100 milyon sterlinlik satış yaptı ancak sadece 30 milyon sterlin vergi ödedi.

Apple 2 milyar sterlinlik satış yapmasına rağmen kazancını İrlanda’ya yönlendirdiği için yarım milyar sterlinlik vergiden kurtuldu. Starbucks hissedarlarına İngiltere’yi kârlı bir pazar olarak sunmasına karşın 3 yıldır zarar gösterip vergi ödemiyor.

BBC’nin haberine göre, Guardian yazarı Seumas Milne, ödenmemiş vergilerin açıkları geçtiğini belirterek “Seçkinleri vergi ödemeye zorlamak hem adalet ve zaruret meselesidir’ diyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir