Instagram fotoğraflarımızı satacak

Facebook’a ait fotoğraf paylaşım platformu Instagram, gizlilik politikasını değiştirerek, siteye yüklenen fotoğrafları sahiplerine haber vermeden reklamcılara satma kararı aldı. Buna göre kullanıcılar 16 Ocak tarihine kadar hesaplarını silmezlerse, satışa itiraz hakları olmayacak.

Instagram’ın kullanım koşullarında yapılan bir diğer değişiklik ise “kullanıcılar hakkındaki bilgilerin Facebook, diğer ortaklar ve reklamcılarla paylaşılabileceği” maddesi. Karar, sosyal medyada büyük tepki yarattı. Bir kullanıcı, değişikliği “intihar mektubuna” benzetti.

Facebook, Nisan ayında 1 milyar dolar ödeyerek Instagram’ı satın almıştı. Facebook’un Küresel Pazarlama Çözümleri Başkan Yardımcısı Carolyn Everson bu ay başında, “Eninde sonunda Instagram’dan para kazanmanın yolunu bulacağız” diyerek bu adımın sinyalini vermişti.

Instagram’ın internet sitesinde yer alan gizlilik ve kullanım şartlarına değişiklikler şöyle yansıyor: “Size ait bilgileri, bununla birlikte tanımlama bilgileri, günlük dosyaları ve aygıt tanımlayıcılar gibi araçlarla elde edilen bilgileri ve size hizmet sunmamıza yardımcı olan organizasyonlarla ilişkili yer bilgilerini (…) üçüncü reklam ortaklarıyla paylaşabiliriz.”

Kullanım koşulları metninin güncellenmiş halinde de şöyle deniliyor: “(…) bir ticari işletmenin ücretli veya sponsorlu içerik veya promosyonlarla bağlantılı olarak kullanıcı adınızı, görünümünüzü, fotoğraflarınızı size herhangi bir bedel ödemeksizin göstermemiz için para ödemesini kabul etmiş sayılırsınız.”

Şirketten yapılan açıklamada ise bu adımın atılma sebebinin, Facebook ile birlikte çalışmayı kolaylaştırmak olduğu savunuluyor. Instagram açıklamada, böylece spam’lerle daha etkili mücadele edileceğini, sistem ve güvenilirlik sorunlarının daha kolay saptanacağını belirtiyor.

Diğer yandan, güncellenen gizlilik politikasının, fotoğrafların sahipliğini ve kullanıcıların fotoğraflarını kimlerin görebileceğini değiştirmeyeceği de açıklamada ifade ediliyor.

Buna rağmen, yeni kararların sosyal medyadaki yankısı gecikmedi. Bir kullanıcı Twitter’da şöyle dedi: “Güle güle #instagram. Yeni kullanım şartların tamamen aptalca ve saçma. Büyük oğlanlarla oyununda iyi şanslar.”

New York’tan fotoğrafçı Clayton Cubbit de hesabında, yeni gizlilik politikasını “Instagram’ın intihar notu” diye tarif etti. Teknoloji dünyası araştırmacılarına göre, yeni kullanım şartları Facebook’un itibarına darbe vurabilir ve bazı kullanıcıları uzaklaştırabilir.

TechMarketView Başkanı Richard Holway şöyle diyor: “Facebook gizlilik politikasını her değiştirdiğinde bu ters tepti ve geri adım atmak zorunda kaldılar. İnsanların kişisel gizliliğine dokunmanın bir bedeli var. İnsanların asabı çok bozuk.”

451 Research şirketinin Araştırma Direktörü Alan Pelz-Sharpe’ın yorumu ise şöyle: “Facebook ve Instagram’ın çok düpedüz bir taktiği var; böylece hem hukuki hem de etik olarak birçok zorluk çıkacak karşılarına. Facebook’un bir kritik kütlesi olduğu gerçek ve böyle adımlarla hengame çıksa da işlerin bozulmayacağına güvenleri tam.”

BBC’nin haberine göre, Pelz-Sharpe, Facebook ve Google gibi büyük öncü şirketlerin uygulamalarının hukuki boşluklardan yararlanabildiklerini belirterek, bu nedenle muhalefete rağmen istediklerini yapma eğiliminde olduklarını söylüyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir