Intel işlemciler akıllı telefonlara geliyor

Intel’in dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES’te tanıtılan yeni akıllı telefon, tablet ve dönüştürülebilir ultrabook’ları mobil cihaz deneyimini yeniden tanımlıyor, geleceğin mobil yaşamını bugünden şekillendiriyor.

Intel CES 2013’te kullanıcıların mobil cihaz deneyimlerini hızlandırmak için akıllı telefon, tablet ve ultrabook kategorilerindeki yeniliklerini sergiledi. Intel’in gelişmekte olan pazarlar için geliştirdiği yeni akıllı telefonu, 5 saniyede 5 megapiksel görüntü kalitesinde 7 fotoğraf çekebiliyor. Yeni 4. nesil Intel Core işlemcilerle cihazlarda pil ömrü 9 saatin üzerine çıkıyor, kullanıcıları şarj aletlerini yanlarında taşıma zorunluluğundan kurtarıyor. tabletler için özel olarak tasarlanan 22 nm dört çekirdekli “yongada sistem” (SoC), bugüne kadarki en güçlü işlemci olarak öne çıkıyor. Dönüştürülebilir tasarımlara sahip, daha kişisel ve sezgisel yenilikçi ultrabook’ları CES’te ilgi gören yenilikler arasında yer aldı. CES’te sergilenen Intel prototip ürünleri, yakın gelecekte kullanıcılarla dokunmatik, ses, yüz tanıma ve mimiklere dayalı etkileşim kurabilecek çok daha akıllı cihazları müjdeliyor. Akıllı telefonlar Intel ile daha akıllı

Intel bu yıl CES’te önceki adı “Lexington” olan yeni düşük enerji tüketen Atom tabanlı platformu ve üst seviye akıllı telefon pazarını hedefleyen yeni akıllı telefon referans tasarımını tanıttı. Acer, Lava ve Safaricom’un destek verdiği yeni platform, hızlı web tarama için yüksek performans, mükemmel multimedia ve android uygulamalar gibi Intel’in güçlü özelliklerini hızla büyüyen bu akıllı telefon segmentine taşıyor. Yeni platform 1.2 GHz hızına çıkabilen Hyper-Threading Teknolojisi ile Intel Atom Z2420 işlemci, 5 saniye içinde 5 megapiksel görüntü kalitesinde 7 fotoğraf çekebilen 2 kameraya kadar destek gibi gelişmiş özellikler sunuyor. Platform ayrıca maliyete dikkat eden tüketiciler için Çift Sim / Çift bekleme özelliği sunan Intel XMM 6265 HSPA+ modemle geliyor. Intel Atom tabanlı yeni cihazların özellikle gelişmekte olan ülkelerde ilk kez akıllı telefon alacak kullanıcılar ile cihaz performansı ya da kullanıcı deneyiminden ödün vermeden daha uygun maliyetli cihazlar tercih edecek kullanıcılar tarafından heyecanla karşılanması bekleniyor.

Intel CES’te önceki adı “Clover Trail+” olan, performanslı ve orta seviye akıllı telefonlar için Intel Atom Z2580 işlemci platformunu da tanıttı. Platform Hyper-Threading Teknolojisi ile çift çekirdekli Atom işlemci ve çift çekirdekli grafik işlemciden oluşuyor. Yeni platform Intel’in mevcut Intel Atom Z2460 işlemci platformunun iki katı performans, daha az enerji tüketimi ve daha uzun pil ömrü getiriyor.

Dört çekirdekli yeni Intel Atom işlemciyle tabletlerde tüm gün pil ömrü

Intel üzerinde çalışan tablet ve tablet olarak da kullanılabilen ultrabook’lardan oluşan ürün yelpazesi de hızla genişliyor. Mobil, bağlı ve tam bir Windows 8 deneyimi sunan Atom platformu tüm gün pil ömrü sunuyor. Farklı üreticiler tarafından pazara sunulan Intel Atom Z2760 işlemci ve Windows 8 üzerinde çalışan yeni tabletlerde önümüzdeki haftalarda daha fazla modelin pazarda olması bekleniyor.

İlginizi çekebilir:  Türk Telekom ile İzmir Emniyet Müdürlüğü'nden MOBESE protokolü

Intel CES’te “Bay Trail” kod adlı yeni nesil 22 nm Atom Yongada Sistemi’inin (SoC) 2013 yazında pazarda olacağını da duyurdu. Ilk dört çekirdekli Atom SoC, Intel’in mevcut tablet seçeneklerinden iki kattan daha fazla bilgiişlem deneyimi sunacak ve bugüne kadarki en güçlü Atom işlemci olacak. SoC ayrıca yeni gelişmiş entegre güvenlik özellikleri de sunuyor. Bu gelişmeler sayesinde iş kullanıcıları ve kişisel kullanıcılar daha düşük fiyatlarla 8 mm inceliğe, tüm gün pil ömrüne, haftalarca bekleme süresine sahip cihazlara kavuşacak.

Ultrabook’lara düşük enerji dopingi

Intel 10 watt tasarım gücünü hedefleyen 4. nesil Intel Core işlemci ailesine yeni işlemci serisi eklediğini de duyurdu. Şirket 4. nesil Intel Core işlemci ailesinin etkilerini göstermek için CES’te “North Cape” kod adlı ekranı klavyeden ayrılabilen yeni ultrabook tasarımını tanıttı. Ekranı klavyeden ayrılınca 10 mm inceliğinde bir tablete dönüşen “North Cape”, klavyeye bağlıyken 13 saate kadar pil ömrü sunuyor. 9 saat aralıksız pil ömrü sunan 4. nesil Intel işlemciler sayesinde ultrabook kullanıcıları kablo ve adaptör yükünden kurtulacak. Lenovo IdeaPad Yoga 11S ultrabook ve Acer’ın pazara sunulacak olan klavyeden ayrılabilir ekranlı yeni ultrabook modeli, bahar aylarında yeni Intel işlemciler üzerinde pazara sunulan ilk modeller olacak.

Sahibinin dilinden anlayan akıllı bilgisayarlar geliyor

Intel CES’te kullanıcıların cihazlarıyla etkileşim biçimini değiştiren gelişmeleri de tanıttı. Bu gelişmeler arasında 3D derinliğinde kamera kullanımı ile doğal ve daha kapsayıcı etkileşim deneyimleri yer alıyor. Intel’in prototip bir ultrabook üzerinde sergilediği Intel Perceptual Computing SDK Beta adlı yazılım sayesinde kullanıcılar bilgisayarlarına el, parmak ve yüz hareketleri ve sesle komut verebiliyorlar. Intel 2013’te kolay kullanım ve şifrelerden kurtulmak için daha fazla ultrabook ve hepsi-bir-arada sistemin ses kontrol için Dragon Assistant ve yüz tanıma için Fast Access gibi uygulamalar sunmasını planlıyor.

Aile eğlenceleri geri geliyor

Etkinlikte ekrana gömülü pili sayesinde kolaylıkla toplanabilen, evde veya ofiste istendiği gibi taşınabilen yeni hepsi-bir-arada (All-in-One) sistemler de dikkat çekti. Geniş dokunmatik ekranları ve yüksek performanslarıyla yeni hepsi-bir-arada bilgisayarlar çok kullanıcılı dokunmatik oyun sistemi ya da interaktif sanat yaratma cihazı olarak kullanılabiliyor ya da farklı paylaşımlı deneyimler sunabiliyor. Böylece aile ve dostlar eskiden olduğu gibi bir araya geliyor, oyun ve eğlence bu kez bilgisayar başında devam ediyor.

Intel ayrıca Intel tabanlı cihazlarda içeriğe erişim için Comcast ve Bouygues Telecom gibi video servis sağlayıcılarla kullanıcıların canlı ve isteğe bağlı ödemeli TV içeriğini izlemelerine olanak tanıyan televizyon deneyimleri üzerinde çalıştığını da duyurdu. Bu yeni cihaz kategorisi evdeki her cihazın canlı ya da isteğe bağlı eğlence içeriğine erişmesini sağlıyor.

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir