İnternet platformlarına RTÜK denetimi yasalaştı

İnternet üzerinden iletimi yapılan televizyon ve radyo yayınlarına RTÜK denetimi getiren yasa tasarısı Meclis’te kabul edilerek yasalaştı. Yeni yasa, Netflix, YouTube, BluTV, PuhuTV, Spotify vb. kuruluşları bağlıyor.

Artık İnternet’ten TV, radyo vb. yayınını yapan platformlar RTÜK’ten lisans almak zorunda. Bu yayınları iletecek kuruluşların da RTÜK’ten yayın iletim yetkisi alması gerekecek.

Sulh ceza hakimliği en geç 24 saat içinde duruşma yapmaksızın RTÜK’ten gelen engelleme taleplerini karara bağlayacak. Karara Ceza Mahkemesi Kanunu hükümlerine göre itiraz yolu açık olacak.

Tasarıyla erişim engellenmesi kararı internet sitesinin tümüne değil sadece ihlalin gerçekleştiği yayına yönelik uygulanacak.

Tasarıda yapılan değişiklikle, bireysel iletişim ile görsel işitsel içerik paylaşılabilen video paylaşım ve sosyal medya platformları düzenleme kapsamı dışında bırakıldı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir