İnternet ve telefonunuz ödemeseniz de kesilmeyecek

Artık, internetiniz ya da cep telefonunuz, borcunuzu “ödememenize” rağmen kesilmeyebilir. Ama daha sonrası sizin için daha fazla maliyetli olabilir.

Yargıtay’ın yeni aldığı karara göre şirketler 3300 TL’nin altındaki alacakları için hemen icra takibi başlatamayacak, önce tüketici hakem heyetlerine başvuracak. Oradan çıkacak karara göre hareket edecek.

Avukat Cevat Kazma, bu durumda yüzbinlerce abonesi olan internet sağlayıcıları ve GSM operatörlerinin de bu bedelin altındaki gecikmiş alacaklarını tahsil edebilmek için hemen icra takibi başlatamayacağını, önce hakem heyetlerine başvurmak durumunda kalacağını söyledi.

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin aldığı karar (2015/8738) ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Avukat Cevat Kazma, vatandaşlara uyarılarda bulundu, kararın tüketicileri borçlandırabileceğine dikkat çekti.

“İnternet sağlayıcıları, GSM operatörleri gibi hizmet sunan şirketler, 3.300 TL’nin altındaki alacakları için tüketici hakem heyetlerine başvurmaları gerekiyor. Ancak tüketici hakem heyetleri şuanda tüketicilerin sorunlarına dahi yetişemiyor. Şirketler bu yoğunluk ile uğraşmayı tercih etmeyecektir. Bu durumda normalde ödeme tarihi geçen iki fatura olduğunda dondurulan hizmeti devam ettirmek, tüketicinin borç tutarı 3 bin 300 TL’ye geldiğinde de icra takibi başlatmak isteyeceklerdir. Bu nedenle tüketiciler nasılsa hizmet almaya devam ediyorum düşüncesiyle hareket ederse borçlarına faiz uygulanacak, daha fazla borçlanacaklar.” şeklinde konuştu.

Şirketlerin yaşayabileceği sıkıntılara da değinen Cevat Kazma, tüm şirketlerin küçük alacaklarını tahsil etme sürelerinin uzayabileceğini, bazı firmalarınsa bu durumdan olumsuz etkilenebileceğini söyledi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir