İnternette en çok cep fiyatını araştırdık

Karşılaştırmalı alışveriş platform akakce.com, 2013 yılı içerisinde online fiyat araştırması yapan 40 millyon kullanıcısının verilerinden hazırladığı 2013 Alışveriş Trendleri Raporunu açıkladı. Her yıl olduğu gibi bu yılda tüketiciler en çok cep telefonu için fiyat araştırdı.

Cep telefonunu sırası ile Led Tv, Tablet bilgisayar, diz üstü bilgisayar ve elektrikli süpürge kategorileri takip etti. Son yıllarda artan akıllı telefon kullanımıyla dijital fotoğraf makinelerine olan talep düşerken bu yıl Dijital SLR Fotoğraf Makineleri süpriz bir çıkış yaparak en popüler altıncı kategori oldu.

Samsung hem tüm kategorilerde hem de cep telefonu kategorisinde en çok tercih edilen marka. 2013 yılında tüketicilerin en çok tercih ettiği markalar sırası ile Samsung, Sony ve LG oldu. Samsung’un Galaxy S3 Mini modeli tüm kategorilerde en popüler ürün olurken, yılın en popüler cep telefonları listesinde de ilk üç sırada Samsung yine Galaxy S3 Mini, Samsung Galaxy S3, Samsung Galaxy S4 modeleri ile yer aldı. Elektronik dışı kategorilerde ise Fakir Darky, Tefal Actifry, Philips Azur Ütü en popüler ürünler oldu.

Bilgisayar tercihlerinde ise tabletler ön plandaydı. Tüketicilerin %46 sı tablet bilgisayarlara, %41’I ise diz üstü bilgisayarlara ilgi gösterdi. 150 TL- 300 TL arasındaki tablet bilgisayarlar en çok talebi gördü. Tabletlerin aksine cep telefonları için daha fazla ödeme yapıldı. Tüketiciler cep telefonu için 500 TL-700 TL arasındaki ürünlere ilgi gösterdi.

Tatil günlerinde düşen online alışveriş oranları bu yıl en büyük düşüşü 15 Ekim tarihinde Kurban Bayramı’nın ilk gününde yaşadı. Yıl içersinde en çok fiyat araştırması yapılan saatler ise 15:00-16:00 ve 22:00-23:00 arasında gerçekleşi. 2013’de 6 milyon tüketici mobil üzerinden fiyat karşılaştırdı.

2013 yılı için değerlendirme yapan akakce.com Genel Müdürü Koray Karataş şunları söyledi:

“E-ticaret sektörü 2013 yılında da ortalanın üzerinde büyüme gösterdi. Geçtiğimiz yıllara göre büyüme hızında yavaşlama olsa da bu sektörün olgunlaşmaya başladığının göstergesi. akakce.com olarak verimli bir yıl geçirdik, geçtiğimiz yıl 25 milyon olan tekil kullanııcı sayımız bu yıl 40 milyona ulaştı. 6 milyon mobil kullanıcısı cep telefonları üzerinden fiyat karşılaştırdı. Bilgisayar başında yapılan fiyat araştırması mobil internet aracılığı ile mağazaların içerisine kadar girdi. 2014’te bu trend artmaya devam edecek, akakce.com olarak gelecek yıl 10 milyon mobil kullanıcıya ulaşmayı hedefliyoruz. Alışveriş trendlerinde ise elektronik ürünlerin listenin ilk sıralarındaki yerleri korumaya devam ettiklerini ancak hacmin yavaş yavaş elektronik dışı kategorilere kaymaya başladığını görüyoruz.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir