iPhone 5S’in parmak izi güvenliği ‘hack’lendi (Video)

Teknoloji devi Apple tarafından üretilen akıllı telefon iPhone 5S’in parmak iziyle açılan kilit sistemi, bir grup Alman ‘hacker’ tarafından kırıldı.

The Chaos Computer Club grup, iPhone 5S’in güvenlik sistemi aşmak için, parmak izini önce bir cam yüzeye kopyaladı daha sonra bu yüzeydeki parmak izini cihaza okutarak telefonun kilidini açtı.

Apple’ın Touch ID adlı parmak izi güvenlik teknolojisini kırmak için ‘hacker’lar önce cam yüzeye aldıkları parmak izini 2400 DPI çözünürlükte fotoğrafladı.

Ardından bu fotoğrafı Photoshop yazıılıyla düzenlendikten sonra lazer yazıcı ile şeffaf kağıda bastı. Bu çıktı, son olarak pembe latekse basılarak bununla telefonun güvenlik sistemine giriş için kullanıldı.

Touch ID güvenlik sistemini aşmak üzere ABD’de bir hacker grubu 16 bin dolar vaad etmişti.

iPhone 5S’in güvenlik sisteminin nasıl aşıldığını aşağıda izleyebilirsiniz:

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir