İran insansız hava aracı üretti

İran askeri yönetimi, savunma teknolojilerine bir yenisi daha ekledi. İranlı yetkililer İran’da üretilen insansız hava aracını kamuoyuna tanıttı.

İran Ordusunun üst düzey bir askeri yetilisi, ürettikleri insansız hava aracının, taşıdığı füzelerle birlikte menzilinin saatte 2000 km hıza ulaştığını açıkladı. Bu menzilin Ortadoğu’nun büyük bölümünde keşif yapmaya imkân verdiği belirtildi.

Yarı resmi Fars ajansının bugün yayınladığı raporda açıklanan bilginin kaynağı olan isim, Devrim Muhafızları Havacılık Şefi General Amir Ali Hacızade.

İran yönetimi geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Amerikan RQ-170 Sentinel uçağının kendi ürettikleri insansız hava aracıyla geçen yıl düşürüldüğünü belirtmişti. İran, insansız hava aracını üretirken, düşürülen Amerikan aracından esinlenildiğini öne sürdü.

İran yönetimi, savunma sanayinin bağımsızlığını dünya kamuoyuna vurgulayabilmek amacıyla sıklıkla teknolojik ilerlemelerine ilişkin duyurular yapmakta. Deutsche Welle’nin haberine göre, Havacılık Şefi Hacızade, insansız hava aracının hem sivil hem de askeri amaçlara hizmet edeceğini söyledi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir