İran’da Facebook halka yasak, Hamaney’e serbest

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ülkesinde 2009’dan beri yasak olan Facebook’ta hesap açtı. İranlı blog yazarları yönetimi çifte standart uygulamakla suçluyor.

Facebook, İran’da yasaklı siteler listesinde yer almasına rağmen kullanıcılardan büyük ilgi görüyor. Anti-filtreleme yazılımları sayesinde yasağı aşan kullanıcılar, Facebook’a yazı ve fotoğraflarını yükleyebiliyor. Siyasi konulardan uzak durulduğu ve edebiyat, şiir gibi nispeten “zararsız” alanlardan içeriğe yer verildiği sürece Facebook üyeliği ve anti-filtreleme yazılımlarından ötürü İranlı kullanıcılar herhangi bir soruşturma ya da takibata uğramıyor. İran yönetimi Facebook’u “şeytan icadı ve Batılı yozlaşmanın örneği” olarak değerlendiriyor.

İran’ın dinî lideri Ayetullah Ali Hamaney kendi ülkesinde yasak olan Facebook’a 13 Aralık 2012 tarihinde üye oldu. Resmi hesaba ilk yüklenen fotoğraflar, Hamaney’i İran İslam Devrimi’nin lideri Ayetullah Ruhullah Humeyni ile birlikte gösteriyor. Ayrıca Hamaney’in muhtelif yerlerde yaptığı konuşmalardan da görüntülere yer veriliyor. Hamaney, 1979 yılındaki devrim sırasında Hamaney’in destekçileri arasında yer alıyordu. Hamaney’in İran yönetimince “şeytan icadı” olarak görülen Facebook’ta hesap açması, İranlı internet kullanıcıları arasında şiddetli tartışmaya yol açtı.

Üyeliğin ardından bir hafta geçtikten sonra Hamaney’in sayfasını beğenenlerin sayısı 15 bini aştı. Sayfaya eklenen eleştiri ve hakaret içeren çok sayıda yorum ise silindi. Bir İranlı blogcu, “Halka yasak, ama ona değil” başlıklı yazısında, yasaklardan dolayı kullanıcıların anti-filtreleme yazılımı kullanmak zorunda kalmasını eleştiriyor.

İranlı blog yazarı, yazısında, “Yasa koyucuların kendileri yasayı ihlal ediyor” tesbitine yer verdi. Bir başka blogcu, “Facebook’u İran devlet medyasında bir öcü gibi sunan Hamaney’in Facebook’a üyeliği manidardır” değerlendirmesinde bulunuyor. Yazıda, dinî liderlerin Facebook ve anti-filtreleme yazılımlarını ahlaka aykırı olarak niteleyen ifadeleri hatırlatılıyor.

Deutsche Welle’nin haberine göre, fırsat bulduğunda Hamaney’in Facebook sayfasını ziyaret edeceğini belirten ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland, “Neler yayınlanıyor, sayfayı kaç kişi beğenmiş girip bakacağım” dedi.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Facebook'tan pazarlamacılara eğitim programı

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir