telefon

İsrail ile BAE arasında doğrudan telefon hizmeti başlatıldı

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında normalleşmenin ilk adımı olarak doğrudan telefon hizmetleri başlatıldı. Yazılı açıklamada, iki ülkenin dışişleri bakanlarının birbirlerini telefonla arayıp ‘tarihi barış anlaşması sonrası karşılıklı iyi niyet mesajları verdikleri’ belirtildi.

BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed al-Nahyan’ı arayan İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Ashkenazi Twitter hesabından paylaştığı mesajda ‘tarafların iki ülke arasındaki normalleşme anlaşmasını imzalamadan önce doğrudan iletişim kanallarını kurma kararı aldıklarını’ söyledi.

İsrail İletişim Bakanlığı, BAE’deki telefon şebekelerinin İsrail’in telefon kodu olan +972 ile başlayan numaralardan gelen çağrıları engellediğini söylüyordu.

İsrail İletişim Bakanı Yoaz Hendel “BAE’yi engeli kaldırdığı için tebrik ediyorum. Şimdi, birçok ekonomik fırsat açılacak, ülkelerin çıkarlarının ilerletilebilmesi için bu güven oluşturucu adımlar önemlidir” dedi.

Açıklamada, iki ülke arasında sabit hatlardan ve cep telefonlarından doğrudan görüşmelerin Pazar gününden itibaren başladığı duyuruldu. İki ülkenin normalleşme anlaşmasını üç hafta içinde Washington’da imzalaması bekleniyor.

BBC’nin haberine göre, ilişkilerin normalleşmesi kapsamında iki ülke karşılıklı olarak büyükelçilik açacak. BAE ve İsrail ayrıca Cumartesi günü Covid-19 araştırmalarıyla ilgili de bir anlaşmaya imza attı.

Kurşun geçirmez malzemeli şarj kablosu | Anker Powerline+ incelemesi

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir