İşverenlerin çalışanları gizli izlemesine yasak geliyor

Almanya’da, çalışanlarını çeşitli teknolojilerle izlemek isteyen işverenlerle ilgili yasal bir düzenleme gündemde. Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesinde yer alan habere göre, sözkonusu düzenlemenin ay sonunda Meclis onayına sunulması bekleniyor.

Yasa tasarısı işyeri girişinde kamera, GPS veya biyometrik giriş kontrollerine belirli koşulları yerine getirmek kaydıyla izin verilmesini öngörüyor.

Hrıstiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Federal Meclis üyesi Michael Frieser “Artık bu ülkede çalışanların gizli bir şekilde gözetlenmesine izin verilmeyecek” şeklinde konuştu.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Hrıstiyan Birlik Partileri’nin veri güvenliği yasası reformu sorumlusu Frieser gazeteye yaptığı açıklamada “Gerçi farklı perakende zincirleri ve Alman Demiryolları’nın adının karıştığı izleme skandallarının yasaya aykırı olduğu ortadaydı. Ancak şimdiye kadar neyin yasak, neyin kabul edilebilir olduğu açık değildi” şeklinde konuştu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir