İşverenlerin çalışanları gizli izlemesine yasak geliyor

Almanya’da, çalışanlarını çeşitli teknolojilerle izlemek isteyen işverenlerle ilgili yasal bir düzenleme gündemde. Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesinde yer alan habere göre, sözkonusu düzenlemenin ay sonunda Meclis onayına sunulması bekleniyor.

Yasa tasarısı işyeri girişinde kamera, GPS veya biyometrik giriş kontrollerine belirli koşulları yerine getirmek kaydıyla izin verilmesini öngörüyor.

Hrıstiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Federal Meclis üyesi Michael Frieser “Artık bu ülkede çalışanların gizli bir şekilde gözetlenmesine izin verilmeyecek” şeklinde konuştu.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Hrıstiyan Birlik Partileri’nin veri güvenliği yasası reformu sorumlusu Frieser gazeteye yaptığı açıklamada “Gerçi farklı perakende zincirleri ve Alman Demiryolları’nın adının karıştığı izleme skandallarının yasaya aykırı olduğu ortadaydı. Ancak şimdiye kadar neyin yasak, neyin kabul edilebilir olduğu açık değildi” şeklinde konuştu.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Twitter, 2016 şeffaflık raporunu yayınladı

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir