Jeremy Rifkin’in Sıfır Marjinal Maliyet Toplumu kitabı Türkçe’de

70’inci yılını kutlayan KoçSistem, iş kitapları serisine özel bir eser daha ekledi ve teknolojinin katkısıyla şekillenen yeni bir ekonomik sistemin, “İşbirlikçi Ortak Kaynaklar” adı ile dünya sahnesinde yükseldiğini duyuran “Sıfır Marjinal Maliyet Toplumu” kitabını Türkçeye kazandırdı.

Türkiye bilgi teknolojileri ve iletişim sektörünün öncü şirketlerinden KoçSistem, iş kitapları serisine 70’inci yılına özel bir yayın ekledi ve Jeremy Rifkin tarafından yazılmış olan Sıfır Marjinal Maliyet Toplumu kitabını Türkçeye kazandırdı.

Sıfır Marjinal Maliyet Toplumu, teknolojideki dönüşümlerin katkısı ile “İşbirlikçi Ortak Kaynaklar” olarak tanımladığı yeni bir ekonomik paradigmanın hayatımıza girmek üzere olduğunu anlatarak alışılagelmişin dışındaki görüşleri ve cesur iddiaları ile okuyucusunu şaşırtmayı başarıyor.

Sıfır Marjinal Maliyet Toplumu, günümüzün en tanınmış toplum düşünürlerinden olan ve Avrupa Birliği dışında birçok liderin danışmanlığını yapan Jeremy Rifkin’in son kitabıdır. Rifkin kitabında; İletişim interneti ile yükselmekte olan enerji interneti ve lojistik internetinin akıllı bir altyapıda, diğer bir deyişle “Nesnelerin İnterneti” üzerinde bir araya geldiklerini anlatırken çarpıcı örnekler veriyor.

Yazara göre; bu teknolojilerin birlikteliğine eşlik eden yeni teknolojiler üretkenliği artıracak, birçok mal ve hizmetin marjinal maliyetini sıfıra yakın seviyelere indirecek ve tüketici bunların çoğuna neredeyse bedelsiz sahip olabilecek. Bu da kâr olgusunu değiştirip pazarda bolluğun yaşanacağı yeni bir ekonomik sisteminin koşullarını yaratacak.

İnsanlık İşbirliği Çağı’na terfi ediyor!

Nesnelerin interneti ile birlikte yeni ve akıllı bir altyapının, Wi-Fi gibi bölgeden bölgeye, kıtadan kıtaya düğümler halinde yayıldığını ve küresel bir ağ üzerinde toplumun bireylerini birbirine bağladığını ifade eden Rifkin, insanlığın bu sayede tarihte ilk defa tek bir aile gibi empati kurup sosyalleşmeye başladığını belirtiyor. İnsanlık, işbirliği çağına terfi ediyor diyen yazar tezini şu örneklerle destekliyor:

“İnsanlar artık internet üzerinden küresel dersliklerde ders görüyor; sosyal mecralar üzerinden dünyanın dört bir tarafındaki arkadaşlarıyla sosyalleşiyor; milyonlarca kişiyle iletişim kurabiliyor; evini, kıyafetlerini ve akla gelebilecek hemen her türlü eşyasını iletişim internetinde paylaşıyor. Ayrıca enerji İnterneti ile yeşil elektriğini kendi üretebiliyor; gelişmekte olan lojistik internetinde araba, bisiklet ve toplu ulaşımı paylaşıyor.”

Sıfır Marjinal Maliyet Toplumu kitabının, Mayıs 2015’te BZD Yayıncılık tarafından seçkin kitap marketlerde satışa sunulması planlanıyor.

JEREMY RIFKIN KİMDİR?

Amerikalı bir ekonomik ve sosyal teorist, yazar, konuşmacı, politik danışman olan Rifkin aynı zamanda Ekonomik Trendler Vakfı Kurucusu Başkanıdır. Bilimsel ve teknolojik değişimlerin ekonomi üzerindeki etkileri hakkında 20 adet kitabın yazarıdır. Kitapları 35’ten fazla dile çevrilmiş ve üniversiteler, kuruluşlar ve devlet birimlerinde eğitim amacıyla kullanılmıştır. 1994 yılından beri, Pennsylvania Üniversitesi’nde Wharton School of Executive Education’da kıdemli eğitmenlik yapmaktadır.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir