Julian Assange

Julian Assange için BM’den İngiltere’ye çağrı

Birleşmiş Milletler uzmanları İngiltere hükümetine, Wikileaks’in kurucusu Julian Assange için, Ekvador Büyükelçiliği’nden, tutuklanma ya da sınırdışı edilme endişesi olmadan çıkmasına izin verilmesi çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletlerin Keyfi Gözaltılar Çalışma Grubu, Şubat 2016 yılında yayınlağı raporundaki bulgularını yineledi. Grup, Julian Assange’ın hakkında geçerli bir suçlama olmadan yasadışı şekilde 6 yıldan uzun bir süredir kaldığı Ekvador Büyükelçiliği’nden çıkmasına izin verilmediğini belirtti.

Assange, hakkındaki hali hazırda düşmüş olan cinsel taciz davası nedeniyle İsveç’e iade edilmemek için sığınma hakkı almıştı.

Amerika hükümetine ait binlerce sayfa dokümanı Wikileaks adlı internet sitesinde yayınlayan Assange, İsveç’in kendisi hakkında açtığı cinsel taciz davasını reddetmiş ve bunun kendisinin Amerika’ya verilmesi için bir taktik olduğunu söylemişti.

Serbest kalmasının zamanı geldi

İngiltere Assange’ın elçilikten çıkması halinde kefalet yükümlülüğünü yerine getirmediği için tutuklanacağını söylüyor ancak buna dair de zamanı aşımı devreye girmiş durumda.

Birleşmiş Milletler’in Assange’ı serbest bırakın çağrısına henüz İngiltere’den yanıt gelmedi ancak Haziran ayında İngiltere’nin Avrupa Bakanı Alan Duncan Assange’a insani şekilde muamele yapıldığını söylemişti.

BM uzmanlarının yayınladığı açıklamada, “Assange’ın İngiltere’de özgürlükten mahrum bırakılmaya devam etmesinin tek nedeni kefalet konusu ki bu da ufak bir suçtur ve maruz kaldığı 6 yıllık gözaltını haklı çıkarmamaktadır. Hali hazırda barışçıl şekilde fikir ve ifade özgürlüğü hakkını kullandığı ve halkın çıkarları doğrultusunda gerçekleri yayınladığı için özgürlüğünden olan Sayın Assange’in serbest kalmasının zamanı gelmiştir” denildi.

Julian Assange ifade özgürlüğü için önemli

Assange’ın avukatları, Assange’ın Wikileaks’te yaptıklarının ifade özgürlüğü ve özgür basın açısından önemli olduğunu belirtiyorlar.

Uzmanlar, Assange’ın özgürlüklerinden mahrum bırakılmasının sağlığını olumsuz etkilediğini ve kendisinde oluşan yüksek dozda anksiyete nedeniyle hayati tehlikesinin ortaya çıkabileceğini ifade ediyorlar.

Ekvador’un Ekim ayında getirdiği yeni düzenlemeler nedeniyle Assange’ın yeterli tıbbi bakıma sahip olamadığına dair kaygılar var. Yeni düzenlemeler Assange’in tedavi masrafları, telefon faturası ve kedisinin bakım ücretlerini de kendisinin ödemesini öngörüyor.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre Assange, haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle Ekvador’a da dava açtı. Ancak Cuma günü üst mahkeme Assange’ın açtığı davanın düşürülmesine ilişkin kararı onadı.

Assange’ın Ekvador’daki avukatı Carlos Povedo davayla ilgili olarak “Bir kez daha kaybettik” açıklamasını yaptı ve konuyu Uluslararası Amerikalararası İnsan Hakları Mahkemesine taşıyacaklarını söyledi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir