Karbon fiber otomobil üretilecek

Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi, geleceğin teknolojileri arasında gösterilen ve Airbus başta olmak üzere uçak sanayisi yanı sıra F1 yarış araçlarında kullanılan kompozit malzeme karbon fiberden araba üretecek!

YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel, AR-GE ekibi liderleri ile Londra’ya giderek geleceğin teknolojileri arasında gösterilen ve Airbus başta olmak üzere uçak sanayisi yanı sıra F1 yarış araçlarında kullanılan kompozit malzeme karbon fiberden araba üretmek için çeşitli anlaşmalara imza attı.

Çok yoğun bir çalışma temposu ve disiplini ile üretilen Güneş Tanrısı RA 25 yarış aracının ardından YDÜ, aerodinamik yapısı ve estetikliği ile yeni bir yarış aracının üretimine başladı. Daha temiz bir gelecek için alternatif enerjili araç geliştirmeye ve üretmeye devam eden Yakın Doğu Üniversitesi; yeni üretilecek araçlarda havacılık ve uzay sanayisinde geniş kullanımı olan karbon fiber uygulamasına geçiş yapıyor. Bu kapsamda Londra’da etkili görüşmeler gerçekleştiren üniversite, minimum enerji ile maksimum mesafe gidebilen araçlar üretmeyi hedefliyor.

Gelecekte kompozit malzemelerin, nano malzemelerden türetilmiş daha yetkin matrisler ve elyaflar ile geliştirileceği pek çok çevre tarafından kabul edilirken, dünyanın birçok üniversitesi ve araştırma laboratuarında geliştirme çalışmaları aralıksız olarak devam ediyor.

Dünyayı daha hafif, daha dayanıklı aynı zamanda da daha yaşanılabilir yapmaya yardımcı olabilecek bir teknoloji olarak gelişmeye devam eden kompozitler; dünyanın geleceği açısından büyük önem taşırken, YDÜ de bu alanda yapacağı çalışmalarla önemli aktörler arasında yerini almayı hedefliyor.

Karbon fiber malzemenin, standart metal malzemelerin yerini alması için gösterilen çabanın en büyük sebebi ise, kompozit malzeme kullanımı ile aracın ağırlığının önemli oranda düşürülebilmesi. Araçlarda kullanılan standart metal malzemelerden en az iki kat daha hafif olan karbon fiber malzeme; YDÜ’nün, üretimi 2015’te tamamlanacak yarış otomobili RA 26’dan başlamak üzere diğer araçlarında da kullanılacak. Böylelikle araçların hem daha hafif, hem de daha az yakıt harcayan özelliğiyle daha çevreci araçlar olması sağlanacak.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir