Kişisel bilgilerin takibine yasal kılıf

Karlsruhe kentinde bulunan Federal Anayasa Mahkemesi dün verdiği kararda, terörizmle mücadele kapsamında istihbarat kuruluşlarıyla polis teşkilatı arasında oluşturulan işbirliğinin temelde anayasaya aykırı olmadığını da kaydetti. Mahkemenin hükmüne göre yasa koyucular, 2014 yılının sonuna kadar “terörle mücadele veri bankasına” ilişkin yeni düzenlemeler getirmekle yükümlü.

38 birimin elindeki bilgiler toplanıyor

Federal Meclis’ten 2006 yılında onay alan ve bir yıl sonra uygulamaya konan terörle mücadele veri bankasında, Almanya’da federal ve eyaletler düzeyinde iç güvenlikten sorumlu 38 birimin elindeki bilgiler bir araya getiriliyor. Veri bankasına ellerindeki bilgileri aktaran en önemli birimler polis, federal iç istihbarat teşkilatı ile eyaletlerdeki kolları, dış istihbarat teşkilatı ve askerî istihbarat. Yasayla, terör zanlıları ve destekçilerinin izine daha kolay ulaşılabilmesi amaçlanıyor.

Veri bankasında İslamcı şiddet eylemcileri

Veri bankasında İslamcı şiddet eylemcileri ve bunların ilişki içinde oldukları çevrelere ilişkin veriler bulunuyor. Ancak büyük olasılıkla komşularına, akrabalarına, iş arkadaşlarına ait verilerin de bu havuzda bulunduğu tahmin ediliyor.

Veri bankasındaki şüphelilerin isimleri, doğum tarihleri, ikametgâh adreslerinin yanı sıra banka bağlantıları, telekomünikasyon bağlantıları, dinî aidiyetleri, terör saldırılarında kullanabilecekleri “özel becerileri” gibi bilgiler bulunuyor. Veri bankası hakkında eski bir Alman yargıç Federal Anayasa Mahkemesi’ne şikâyette bulunmuştu.

İçişleri Bakanı karardan memnun

Hrıstiyan Sosyal Birlik (CSU) partili Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, Federal Anayasa Mahkemesi veri bankası yasasını kısmen reddetmiş olsa da mahkemenin kararını memnuniyetle karşıladı. Berlin’de bir açıklama yapan Friedrich, “Bu yasanın anayasaya uygunluğunun tasdik edilmiş olmasına genel anlamda hepimiz sevinmeliyiz” diye konuştu. Federal İçişleri Bakanı, Anayasa Mahkemesi’nin yasada talep ettiği düzeltmeleri titiz bir biçimde inceleyeceklerini ve uygulamaya koyacaklarını da belirtti.

‘Verileri toplananlar, haklarını arayamıyor’

Alman İnsan Hakları Enstitüsü Müdürü Beate Rudolf, Karlsruhe kentindeki Federal Anayasa Mahkemesi’nin kararını şöyle değerlendiriyor:

“Polis teşkilatı ile istihbarat servisleri arasındaki veri bankasının oluşturulmasının üzerinden yaklaşık 6 yıl geçmesinden sonra Karlsruhe, uluslararası terörizmle mücadelenin hukuk devleti prensipleri temelinde yapılması gerektiğini bir kez daha vurgulamış oldu. Mahkeme, verilerin kullanılmasında şeffaf olunmamasını, şüpheli kişi tanımındaki belirsizlikleri, verilerin kontrolünde yaşanan güçlükleri ve terörle mücadele veri bankasında kaydı bulunan 17 binden fazla kişinin haklarını arama konusundaki yetersizlikleri haklı olarak eleştiriyor.”

Deutsche Welle’nin haberine göre, Alman İnsan Hakları Enstitüsü Başkanı Beate Rudolf, mahkemenin, veri bankasının bağımsız veri koruma kuruluşları tarafından etkin bir biçimde denetlenmesi gerektiği yönündeki saptamasının da önemli olduğunu belirterek, “Çünkü ilgili kişilerin haklarını korumaları hemen hemen hiç mümkün değil” diyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir