KoçSistem, Azerbaycan’a daha fazla yatırım yapacak

KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Nalbantoğlu, Azerbaycan’a daha fazla yatırım yapmayı hedeflediklerini söyledi.

KoçSistem, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de “Bankacılık Sektöründe Bilişim Teknolojileri” konulu atölye çalışması düzenlendi. Toplantıya, KoçSistem Genel Müdürü Nalbantoğlu, KoçSistem Azerbaycan Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Kutvan ve ülkedeki bankaların yönetici ve temsilcileri katıldı. KoçSistem Genel Müdürü Nalbantoğlu, Azerbaycan’a uzun vadeli plan çerçevesinde yatırım yaptıklarını bildirdi.

Teknolojinin verimlilik aracı olarak kullanıldığı bir dünyada, kurumlara, büyük şirketlere, teknolojiyi kendi operasyonlarında daha verimli kullanıp maliyetlerini düşürme konusunda çok değişik projeler ürettiklerini anlatan Nalbantoğlu, “Önümüzdeki dönemde, Azerbaycan uluslararası arenada hangi konularda rekabetçi olmak istiyorsa, o konularda teknolojinin getirmiş olduğu yeni güçle neler yapabileceğimizin sürekli arayışı içerisinde olacağız” dedi.

Nalbantoğlu, bu nedenle Azerbaycan’daki operasyonlarını büyütmeye devam ettiklerini, aynı zamanda Türkiye’deki inovatif projeleri de Azerbaycan’a taşımayı düşündüklerini kaydetti.

Azerbaycan’da iki yıl içerisinde özel sektör ağırlıklı projelerde yer aldıklarını hatırlatan Nalbantoğlu, şöyle konuştu:

“Son günlerde burada üzerinde çok konuşulmayan bulut inisiyatifinin çok hızlı şekilde Azerbaycan’da kabul göreceğini düşünüyoruz. Buna yönelik olarak tecrübelerimizi hızlı şekilde aktarıp buraya daha fazla yatırım yapmayı hedefliyoruz.”

KoçSistem Azerbaycan Genel Müdürü Prof. Dr. Kutvan ise, “KoçSistem Azerbaycan”ı büyüterek bilgi teknolojileri konusunda uzman insanlara istihdam oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

Azerbaycan ekonomisinin bugüne kadar petrol ekonomisi ekseninde şekillendiğini, şimdi petrol dışı ekonomilerin gelişmesini öngören bir devlet politikası yürütüldüğünü söyleyen Kutvan, “Öncelikli hedefimiz Azerbaycan’ın uluslararası rekabet kabiliyetini artıracak alanlarda, özel ve kamu şirketlerinin bilgi teknolojileri yeterlilik ve altyapılarını güçlendirmektir” diye konuştu.

Azerbaycan’da finans sektörünün de değişim sürecinde olduğunu ve önümüzdeki dönemde bu sektördeki şirketlerin ciddi rekabet içerisinde olacaklarını öne süren Kutvan hedeflerini şöyle sıraladı:

“KoçSistem olarak Azerbaycan’da odaklanmayı düşündüğümüz sektörlerin başında finans sektörü geliyor. Sanayi işletmelerine yönelik bilişim teknolojileri çözümleri geliştirmeyi ve onların rekabet güçlerinin artmasına katkı sağlamayı düşünüyoruz. Ayrıca üniversite ve sanayi işbirliğine önem veriyoruz. Üniversitelerle birlikte projeler geliştireceğiz.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir