Kongre Google Glass’ın gizliliği için garanti istedi

ABD’de Kongre’nin sekiz üyesi, Google’ın CEO’su Larry Page’den şirketin piyasaya sürmeye hazırlandığı ve büyük dikkat çeken Google Glass ürünü için kişisel gizlilikleri gözetme garantisi istedi.

Söz konusu talep, Google’ın yüzlerce geliştiriciye cihaz için program yazma eğitimi verdiği, San Francisco’daki yıllık geliştirici konferansında dile getirildi.

Google Glass, klasik bir gözlük gibi takılıyor, gözlerden birinin üzerine küçük bir bilgisayar ekranı getiren cihaz Bluetooth teknolojisi ile kablosuz olarak akıllı telefona bağlanıyor. Gelecek yıl piyasaya sürülmesi beklenen cihazı, prototipi için 1.500 dolar ödeyen geliştiriciler şimdiden kullanabiliyor. Ancak bu kişilerin sayısı birkaç binden az.

Perşembe günü, hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar’dan oluşan sekiz Kongre üyesi Google’dan, Google Glass’ın hem kullanıcılar, hem de diğer kişilerin rızası dışında, kasıtsız olarak bilgi toplamasının önüne nasıl geçileceği konusunda bilgi istedi. Bu konuda özellikle yüz tanıma teknolojisi endişeye neden oluyor.

Wall Street Journal’ın haberine göre, Kongre 14 Haziran tarihine kadar cevap verilmesini istediği mektupta Google’ın cihazda saklanan verilerin cihaz sahibinden başka kişilerin eline geçmesini önleyecek güvenlik tedbirleri alıp almadığı da soruldu. Mektupta ayrıca, “Google Glass’ın kaydettiği kişi hatta nesnelerle ilgili, kim ya da ne olduğunu gösteren Yüz Tanıma Teknolojisi kullandığı doğru mu?” sorusuna yer verildi.

Google’dan bir sözcü Kongre’nin talebi konusunda yorumda bulunmadı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir