Korsanlar Partisi’nin gözü Berlin’de

Dört eyalet parlamentosuna girmeyi başaran ‘internet partisi’ Korsanlar, Federal Meclis’e de temsilci sokmak istiyor. Ancak parti içi çekişmeler, Korsanlar’ın kamuoyundaki itibarını olumsuz etkiliyor.

Burası, Korsanlar Partisi’nin seçim merkezi. Bilgisayar fanatiklerinin, buluşma noktası. Düşman: vatandaşı gözetleyen devlet. Uyarı seviyesi: Çok yüksek. Amerikan gizli servisi NSA’nın, eski Doğu Almanya istihbaratı Stasi’den daha fazla veri topladığı görüşündeler.

Korsanlar Partisi’nden Franz-Josef Schmitt: “NSA’in topladığı veriler, yaklaşık bir milyar kere daha fazla. Bu korkunç bir oran. Bu tahmin edemeyeceğiniz bir veri toplamı. Tabi ki, bu veriler dosyalar değil elektronik veriler olarak toplandı. Bu verileri basıp, aynı sıklıkta dosya dolaplarına yerleştirdiğinizde, 1000 kilometrekarelik bir alanı kaplardı.”

Partinin, seçim kampanyasının odağında, dijital ortamda kişisel verilerin korunması yer alıyor. Çünkü her birimiz bu ağların birer parçası olduk. Korsanlar Partisi’nden Cornelia Otto, “Bunlar bizlerin verileri, bizlerin düşünceleri. İçinde yazanlar bizlerin bilgisi. Bizlerin arkadaşları, bizlerin bağlantıları. Bu cihazların içinde bir yerlerde yaşayanlar, dijital bir formda da olsa bizlerin aileleri ve bunlar korunmak zorunda” diyor.

Korsanlar, dijital şeffaflık çağrısı yapıyor ve bununla oy kazanmak istiyorlar. Ayrıca daha fazla konuya eğilmek için uğraşıyor, tek konulu bir partiden fazlası olmak istiyorlar. Her konuda söz sahibi olmak istiyorlar. Bankalar krizi, engellilerin hakları… İnsanları harekete geçiren ne varsa…

Cornelia Otto: “Bilgi edinme özgürlüğü, yönetime katılım, şeffaflık… Bunlar zaten var olan, yeni olmayan fikirler. Ve daha ziyade bilim alanında çıktı ve sıklıkla orada ele alındı. Ve bu fikirler diğer alanlara da taşındı. Yani biz sadece internet partisi değil, politikayı şekillendirmek isteyen insanların partisiyiz.”

Deutsche Welle’nin haberine göre, Korsanlar Partisi, henüz hâlâ sadece bilgisayar fanatiklerinin partisi olarak kabul görüyor. Çünkü bu şekilde ilgi çektiler ve yerleşik partileri bu şekilde alt edebiliyorlar. Franz-Josef Schmitt, “Uzman olarak bir konu hakkında dikkate alınmak bir avantaj olabilir. Ama tek konulu parti olarak dikkate alınmanın bir avantajı yok. Çünkü her zaman ‘tek yönlü’ olunduğuna dair bir düşünce oluşuyor.”

Korsanlar başarılılar. Eyalet düzeyinde seçim zaferleri kutladılar. Ne var ki başarı, kavga getirdi. Ve kıskançlık… Spotların altında kim duracaktı? Kavgalarla birlikte kamuoyu anketlerindeki düşüş başladı. Korsanlar normal bir partiye dönüştü. Tıpkı diğerleri gibi oldu. Oysa normale dönmek, geçmişteki bir çok genç hareketin sonu olmuştu…

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir