Londra’da muhabire 9 saat Snowden sorgusu

The Guardian internet sitesinin 18 Ağustos tarihli açıklamasına göre, Eduard Snowden tarafından sunulan belgelerle ilgili olarak makaleler yazan The Guardian muhabirinin iş arkadaşı Londra’nın Heathrow Havaalanı’nda gözaltına alındı ve 9 saat boyunca sorgulandı.

Gazeteci David Miranda sorgulama sonrasında serbest bırakılırken, ancak telefon, laptop bilgisayarı, fotoğraf makinesi, hafıza kartı, DVD-ROM ve oyun konsollarına el konuldu.

The Guardian muhabiri Glenn Greenwald ile beraber yaşayan 28 yaşındaki Miranda Berlin-Brezilya yolunda havaalanında durduruldu. Gazete bu kişinin 2000 yılındaki terörle mücadele yasası çerçevesinde gözaltına aldığını, bu yasa gereği polisin havaalanlarında vatandaşları gözaltına alma ve arama yapma hakları bulunduğunu açıkladı.

Miranda The Guardian’ın verdiği görev gereği Berlin’e uçmuş, orada Snowden’in sunduğu belgeleri Greenwald ile beraber inceleyen Amerikalı film yönetmeni ile görüşmüştü.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, Greenwald iş arkadaşının gözaltına alınmasını basına baskı yapma ve yıldırma eylemi olarak değerlendirdi. Gazetecinin çalıştığı yayınevi sözcüleri ise İngiliz makamlarından bununla ilgili açıklama yapılmasını talep edeceklerini bildirdiler.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir