Malezya’da internet yasasına tepki var

Malezyalı aktivistler ve blogcular yasalarda yapılan değişikliklerin internette ifade özgürlüğünü kısıtladığını belirterek internet üzerinden bir günlük bir protesto eylemi yürütüyor. İnternette ‘kara sayfa günü’ adıyla yapılan eylemde aktivistler kendi web sayfalarını bir günlüğüne karartacaklar.

Yorumcular, yasalarda yapılan değişikliklerin bireysel bilgisayarlardan ve şebekelerden yapılan internet yayın içeriğinden kişileri sorumlu tutmasının haksız olduğunu vurguluyor. Yetkililer bu adımın seçimler öncesinde muhalifleri susturma amaçlı olduğu suçlamasını reddediyor.

AFP haber ajansı, Malezya Bağımsız Gazetecilik Merkezi’nin bu yasayı “kamu yararını ve katılımını gözetmeyen aceleye getrilmiş kötü bir yasa” olarak tanımladığını belirtiyor. Yasa karşıtları yasanın bir an önce değiştirilmesi ya da tümüyle iptal edilmesi çağrısında bulunuyor.

Malaysiakini adlı haber sitesinin kurucusu Premesh Chandran “herhangi bir bloga postalanan içerikten blog sahibinin sorumlu tutulmasının haksız olduğunu” ifade etti.

Kuala Lumpur’daki BBC muhabiri Jennifer Pak, 55 yıldır iktidarda olan partilerin karıştığı yolsuzluk skandallarının ortaya çıkmasında ve önemli sayıda seçmenin koalisyona desteğini çekmesinde internetin önemli rol oynadığını belirtiyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir