Markafoni’nin 2015 hedefi yüzde 40 büyüme

Online alışveriş sektörünün lider şirketi Markafoni Grup’un CEO’su İlker Baydar: “2014 başında büyüme stratejimizdeki anahtar noktanın mobil kanallar olmasına karar verdik ve buradan elde ettiğimiz kazancı iki katına çıkardık; 2015 için büyüme hedefimiz yüzde 40.”

Dünyanın dört bir yanındaki e-ticaret profesyonellerini buluşturan Conversion Summit’te konuşan Markafoni Grup CEO’su İlker Baydar, grup ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. 19 Kasım’da, İstanbul Swissotel’de düzenlenen konferansta Baydar, Markafoni.com, Zizigo.com, Misspera.com ve Enmoda.com’u bünyesinde barındıran 2015 yılı içinse hedeflerinin yüzde 40 oranında büyümek olduğunu söyledi. Baydar “şu an gelirimizin yaklaşık yüzde 30’unu mobil oluşturuyor; gelecek yıl gelirimizin yüzde 50’sinin mobilden geleceğini hesaplıyoruz” dedi.

Mayıs 2014’te tamamı Naspers tarafından satın alınan ve geçtiğimiz aylarda bünyesindeki şirketler yeniden yapılandırılıp tek bir şirket gibi yönetilmeye başlanan Markafoni Grup’un CEO’su sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de mobil internet penetrasyonu yüzde 90 ve çevrimiçi alışveriş eden müşterilerin yüzde 21’i çoklu cihaz kullanıyor; çoklu ekran ile alışveriş yapanlar daha fazla pay alıyorlar, bu oranın 2017’ye dek yüzde 50’ye ulaşması öngörülüyor. 2014’ün başında, büyüme stratejimizdeki anahtar noktanın, mobil kanallar olmasına karar verdik. Uzun vadede büyüme planlarımızı etkileyecek bu karar doğrultusunda, kurum içi, uzman bir geliştirme takımı oluşturduk. iOS ve Android uygulamalarımızı yeniledik. Bunların sonucunda mobil Markafoni uygulamamızın dönüşüm oranını ve buradan elde ettiğimiz kazancı iki katına çıkardık.”

MOBİL UYGULAMA YENİLENDİ, SIRA MOBİL WEB SİTESİNDE

Markafoni.com site trafiğinin yaklaşık yüzde 40’ının, satışların yüzde 30’unun mobil tarafta olduğunu paylaşan Baydar, iPhone, iPad ve Android uygulamalarının ardından Markafoni mobil web sitesini de yenilediklerini ve çok yakında kullanıma açacaklarını belirtti. Baydar, Zizigo’nun mobil uygulamasının da faaliyete geçtiğini; hedeflerinin Zizigo’yu ayakkabı alışverişindeki tek adres haline getirmek olduğunu sözlerine ekledi.

SEZON ÜRÜNLERİ DE SATILACAK, FAKAT KAMPANYA SİTESİ KİMLİĞİ KORUNACAK

Öte yandan Baydar, Markafoni’nin 2015’in ilkbahar aylarında sezon ürünleri de satmaya başlayacağını, fakat kampanya sitesi kimliğini de koruyacağını ifade etti: “Amacımız yeni müşteriler kazanmaktan ziyade, mevcut müşterilerimizin işlemlerini artırmak. Sevdikleri ve ihtiyaç duydukları ürünleri müşterileri önermek önemli. Bu nedenle ürün önerileri üzerinde yoğunlaşacağız.”

Sektör lideri Markafoni.com’un 7,2 milyon üyesi var, bunların yüzde 55’ini kadınlar oluşturuyor. Aylık ziyaretçi sayısı 21,6 milyonken, aylık tekil ziyaretçi sayısı da 6,3 milyon civarında. Ayda 1 milyonun üzerinde ürün satan Markafoni.com’da satın alımların yüzde 75’ini kadınlar gerçekleştiriyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir