Microsoft Türkiye, Poseidon ile hayat kurtaracak

Microsoft Türkiye, sosyal sorumluluk misyonuyla GEA Arama Kurtarma ekibi ile birlikte Poseidon projesini hayata geçiriyor. Depremler için kurumsal acil durum yönetim sistemi olan Poseidon, GEA gönüllüleri ve Microsoft Türkiye tarafından en yeni teknoloji uygulamaları kullanılarak geliştirildi. Deprem açısından kritik bir bölge olan Türkiye için Poseidon projesi birçok kişinin hayatına umut olacak.

Poseidon projesi kurumlara, deprem anında çalışanlarından çabuk ve etkin bir şekilde haber alarak, durumlarını öğrenme olanağı sunuyor. Çalışanların ihtiyaçları konusunda bilgi akışı ve destek verilebilmesi sağlanırken, haber alınamayan çalışanların konum bilgisi de edinilebiliyor. Sivil toplum kuruluşlarının ve toplulukların da faydalanabileceği Poseidon sistemi üyeler arasında deprem anında yardımlaşabilme imkânından yararlanılıyor.

Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çağan proje ile ilgili olarak; “GEA Arama Kurtarma ekibi tarafından Microsoft Türkiye çalışanlarına yönelik düzenlenen eğitimler sırasında bu konudaki hassasiyetimiz arttı. GEA Arama Kurtarma ekibi ile de çok iyi bir diyalogumuz oldu. Toplum için nasıl faydalı bir proje üretebiliriz diye düşünürken GEA’nın arama kurtarma deneyimini ve Microsoft’un yenilikçi teknolojilerini bir araya getirerek Poseidon projesini geliştirdik. Microsoft Türkiye’den GEA’nın eğitimlerine de katılmış olan birçok çalışanımız projeye gönüllü olarak destek veriyor. Bu projeyi tamamen bir sosyal sorumluluk projesi olarak konumlandırdık, tüm kurum ve kuruluşlar ücretsiz olarak bu sistemden faydalanabilecek” dedi.

GEA Arama Kurtarma Ekoloji Grubu Koordinatörü Umut Dinçşahin, “GEA ekibi olarak yaklaşık 10 senedir, kurumların üyelerine deprem anında yardımcı olabilmesi amacıyla çeşitli sistemler kullanıyoruz. Birçok kurumda da deneyimlemiş olduğumuz klasörleme sistemi ile Poseidon projesinin ilk adımlarını attık. Fakat acil bir durum anında bunun uygulanması çok zor. Microsoft Türkiye işbirliği sayesinde sistemi dijital ve güvenli bir ortama taşıma imkânı bulduk. Poseidon, Microsoft’un Azure bulut platformu üzerine konumlandırıldığından dolayı oldukça güvenli ve erişim problemi olmayan bir sistem. Bu sayede kurumlar kolaylıkla, deprem anında üyelerinin nerede ve ne durumda oldukları hakkında bilgi edinip yetkililere bildirebilecek.” dedi.

İlginizi çekebilir:  2013'ün en başarılı alışveriş ve fırsat siteleri açıklandı

Poseidon Sistemi nasıl çalışıyor?

Kurum üyeleri acil durum öncesinde Poseidon sistemine giriş yaparak kişisel bilgilerin yanı sıra ev ve iş adresi, yakın bilgilerini ve acil durum eylem planı bilgilerini giriş yapıyor. Deprem anında kurumun yetkili acil durum yöneticileri, üyelere durumları hakkında bilgi edinebilmek için web uygulaması, e-posta, SMS ve akıllı telefon uygulamaları gibi çeşitli yollarla bildirim gönderiyor. Bu bildirimlerin ardından üyeler de yine aynı yollarla sisteme geri bildirimde bulunarak durumları hakkında bilgi veriyor. Durumunu bildiremeyen üyelerin ise yakınlarıyla iletişime geçilerek bilgi alınıyor ve yetkililere iletiliyor. Bu projede Windows Azure Bulut çözümünden yararlanılması sayesinde deprem anında kurum tarafından yetkilendirilen bireylerin, her yerden üyelere yardımcı olabilmek amacıyla bilgilere ulaşabilmeleri mümkün.

Aralık ayından itibaren tüm kurum, STK ve topluluklar, kurumsal acil durum yönetim sistemi olan Poseidon’dan ücretsiz olarak faydalanabilecek.

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir