Microsoft’a tekel soruşturmasının fitilini ateşleyen Akgün’den açıklama var

Gelecek A.Ş. kurucusu Yonetim Kurulu Başkanı Metin Mustafa Akgün, Rekabet Kurulu’nun Microsoft hakkında başlattığı soruşturmayla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

“Gelecek A.Ş. 1998 yılında Türkiye’de açık kaynak kodlu bilişimi yaymak için kurulmuştur. 9 yıl gibi kısa sürede Yüzlerce referans şirket oluşturmuş binlerce kişiye eğitim vermiş açık bilişim konusunda kaynak kitaplar oluşturmuştur.

Ülkenin özellikle yerli markaları Gelecek Linux yüklü PC’ler satmaya başlamıştır. Üniversiteler önemli kurumlar Gelecek Linux kullanmaya başlamıştır. İşte tam bu noktada satışlar ve hizmetlerde kolaylıkla anlaşılır kesilmeler meydana gelmişti 2005 yılında. Bunun sebebini araştırdığımızda ilginç ve kabul edilemez nedenler bulduk.

Şirket olarak rekabet kurumuna çok kapsamlı bir dosya hazırlayarak Prof. Dr. Arif Esin yardımıyla başvurduk. Microsoft’ta inceleme yapıldı ama dava açılmasına hükmedilmedi. Biz de konuyu Danıştay’a götürdük.

Danıştay 2008 yılında Rekabet Kurumu’na konunun yeniden görülmesi için geri gönderdi. Yıl 2012, malumunuz bu konu Rekabet Kurulu’nda tekrar ele alınmış soruşturma açılmasına karar verilmiş. Sonucu bir kez daha merakla bekliyorum. Adaletin geçte olsa tecelli edeceğine güvenim tamdır. Saygılarımla”

Bu arada Microsoft hakkında tekel soruşturması açılmasına giden süreci başlatan Gelecek A.Ş., 2007 bitiminde tasfiye sürecine girmişti. Dolayısıyla, Rekabet Kurulu’na başvuran o şirket şu an faal değil. Gelecek adıyla faaliyet gösteren diğer şirketlerin, bu başvurusuyla ilgisi bulunmuyor.

Rekabet Kurulu, dağıtım kanallarına uygulanan baskı ve indirim sistemleri yolu ile Gelecek Bilişim ve İletişim A.Ş.’nin faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiasıyla Microsoft Bilgisayar Yazılım Hizmetleri Ltd. Şti., Microsoft Corporation ve Microsoft Ireland Operations Limited hakkında soruşturma açılmasına karar vermişti.

Konuyu 28.08.2012 tarihli toplantısında müzakere eden Kurul, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 40. maddesi uyarınca, Microsoft Bilgisayar Yazılım Hizmetleri Ltd. Şti., Microsoft Corporation ve Microsoft Ireland Operations Limited hakkında soruşturma açılması kararı almıştı.

Karar, 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesinin hâkim durumun kötüye kullanılmasını yasaklaması üzerine alındı. Soruşturma, şikayet başvurusu üzerine yapılan önaraştırma sonucunda verilen 27.05.2008 tarih, 08-35/465-165 sayılı Kurul kararının Danıştay 13. Dairesi tarafından iptal edilmesi nedeniyle, 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla başlatıldı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir