Microsoft Teknoloji Merkezi Cem Kubilay Erdem Gülhan

Microsoft’tan Türk şirketlerine teknoloji ihraç etme fırsatı

İstanbul’da Microsoft Türkiye bünyesinde kurulan ve şirketin 32 iş ortağından 90’ın üzerinde çözümün sergilendiği Microsoft Teknoloji Merkezi’ne 26 Eylül 2019 günü bir basın turu düzenlendi.

Merkez hakkında Microsoft Türkiye Teknik Çözüm Grubu Yöneticisi Cem Kubilay ve Teknik Mimar Erdem Gülhan tarafından basın mensuplarına bilgi verildi.

Microsoft Teknoloji Merkezi Cem Kubilay Erdem Gülhan
Microsoft Türkiye Teknik Çözüm Grubu Yöneticisi Cem Kubilay ve Teknik Mimar Erdem Gülhan

‘Burası aynı zamanda bir eğitim merkezi’

Cem Kubilay, merkezde müşterilere yeni teknolojileri deneyimleme fırsatı verdiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Burası aynı zamanda bir eğitim merkezi. Yurt dışından ziyaretçiler de bu merkezi ziyaret ediyor. İş ortaklarımız ürettikleri teknolojileri ihraç etme fırsatı buluyor.

Microsoft Türkiye Teknik Çözüm Grubu Yöneticisi Cem Kubilay ve Teknik Mimar Erdem Gülhan
Sergilenen bu çözümde, bir alana giren kişilerin baret kullanıp kullanmadığı denetlenebiliyor.

‘Yerli 90, yabancı 10 firmayı ağırladık’

6 ay önce açtık. Şu ana kadar yerli 90, yabancı 10 firmayı ağırladık. 25 çözüm göstermiş olduk. BAE, Mısır, Nijerya, Katar, İsrail, Tunus ve Suudi Arabistan gibi ülkelerden ziyaretçilerimiz oldu.

Bankacılık çözümleriyle ilgilenen ülkeler var. Bu merkezde 6 ayda 300 kişiyi eğittik. Bilişim profesyonelleri, işini dijitale taşımak isteyenler ve öğrencilere eğitim veriyoruz. Microsoft, siber güvenliğe yılda bir milyar dolar yatırım yapıyor.”

Microsoft Türkiye Teknik Çözüm Grubu Yöneticisi Cem Kubilay ve Teknik Mimar Erdem Gülhan

Açılış 13 Haziran 2019’da yapılmıştı

Microsoft Teknoloji Merkezi, 13 Haziran 2019’da Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu’nun ev sahipliğinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç katılımıyla açılmıştı.

Bu girişim, Microsoft’un Orta Doğu ve Afrika Bölgesindeki ilk yeni nesil teknoloji merkezi olma niteliği taşıyor. Türkiye’deki yatırımlarına hız veren Microsoft, Teknoloji Merkezi’nde buluttan destek alarak kurumların dijital dönüşümüne güç ve hız katan birçok yenilik sunuyor.

Microsoft Türkiye Teknik Çözüm Grubu Yöneticisi Cem Kubilay ve Teknik Mimar Erdem Gülhan

Yerli şirketlere ihracat fırsatı

Merkez hakkında Microsoft Türkiye Teknik Çözüm Grubu Yöneticisi Cem Kubilay, şu bilgileri verdi:

“Türkiye’deki şirketlerin dijital dönüşümünü desteklemek amacıyla kurulan Microsoft Teknoloji Merkezi’nde, yerli yazılım şirketleri de kendi yazılımlarını uluslararası ziyaretçilerle buluşturma imkânına kavuşuyor.

Bir başka deyişle, Microsoft, Türk firmalarının dünyaya açıldığı pencerelere bir yenisini daha eklemiş oluyor. Microsoft Teknoloji Merkezi’nin, ülke ekonomisine paydaşlarla beraber önümüzdeki dönemde 2,5 milyar lira değer oluşturması bekleniyor.

Yeni teknolojileri müşterilerimizle buluşturmak istiyoruz

Microsoft bu merkezi hayata geçirirken iki amaç ekseninde çalıştı. Birincisi, işlem kapasitesi ve yapay zekâ yetenekleriyle bulut bilişimin dünyayı değiştiren faydalarını Türkiye’deki şirketlere aktarmak.

En yeni dijital dönüşüm teknolojileri ülkeye getirip bunları Türkiye’deki müşterilerimizle buluşturmak istiyoruz. Merkezde müşterilerin kendi ihtiyaçlarına ve dijital dönüşüm hedeflerine uygun çözümler sunuyoruz.

icrosoft Türkiye Teknik Çözüm Grubu Yöneticisi Cem Kubilay
Microsoft Türkiye Teknik Çözüm Grubu Yöneticisi Cem Kubilay

Çözümlerini sergileyen iş ortaklarının sayısı giderek artıyor

İkincisi ise, bir vitrin olarak konumlandırılan merkezde, Türkiye’de yazılım geliştiren şirketlerin tanıtımına ve dünya pazarlarına açılmasına destek olmak. Ayrıca, her geçen gün artan yerli yazılım çözümlerinin bölge ve dünyayla buluşturulması da hedefleniyor. Burada çözümlerini sergileyen Microsoft iş ortaklarının sayısı giderek artıyor.

Dünyada 51 tane Microsoft Teknoloji Merkezi bulunuyor

Amerika Kıtası’nda 25, EMEA bölgesinde 17, Asya’da 9 olmak üzere, dünyada 51 tane Microsoft Teknoloji Merkezi bulunuyor. New York, Tokyo, Amsterdam, Dublin, Moskova, Oslo ve Paris gibi dünyanın önde gelen kentlerden sonra, İstanbul’u böyle bir merkezle taçlandırmak Microsoft’un Türkiye’ye kattığı değer anlamında büyük önem taşıyor. Bu merkez, Microsoft MEA bölgesindeki ilk ikinci nesil Teknoloji Merkezi olma niteliğinde.”

Microsoft Türkiye Teknik Çözüm Grubu Yöneticisi Cem Kubilay ve Teknik Mimar Erdem Gülhan
Microsoft Teknoloji Merkezi’nde sergilenen bu çözüm, internetteki açık bilgilerden yararlanarak kişinin ad, soyad, cinsiyet, yaş ve ruh halini tahmin ederek ekranda gösteriyor.

Akıllı şehirlerden yapay zekâya farklı teknolojiler

İkinci nesil teknoloji merkezi olan Microsoft Teknoloji Merkezi’nde ağırlıklı olarak Modern Çalışma ve Dijital Dönüşüm teknolojisi içeren ve bulut üzerinde çalışan inovatif yenilikçi teknolojileri yer alıyor.

Bulut teknolojilerinden yapay zekâya, IoT ve akıllı ev çözümlerinden robotlu üretim teknolojilerine, eğitim araçlarından modern çalışma ve akıllı şehir platformlarına kadar 150’nin üzerinde farklı çözüm dünya ile aynı anda Microsoft Teknoloji Merkezi’nde yerini aldı.

Yeni teknolojileri deneyimleme fırsatı sunuluyor

Merkezdeki çözümlerin başında, Kurumsal Operasyonların Takibi, Yapay Zekâ ve Bilişsel Teknolojiler, IoT ve Robot Teknolojileri, Bulut Bilişim ve Hibrit Bulut, CRM İşlemleri, Akıllı Ev Sistemleri, Akıllı Şehir Çözümleri, Microsoft Eğitim Araçları, Karma Gerçeklik Deneyimi, Güvenlik Teknolojileri, Üretkenlik Çözümleri, Modern İş Yeri Araçları, Bağlantılı Fabrika, Sanal Veri Merkezi Turu, Çok Kanallı Pazarlama, verilerin korunmasına dair GDPR ve KVKK Uyumluluk Tanıtımları ve sunum odaları geliyor.

Yazar: Melih Bayram Dede

TechnoLogic'in Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni. Gazeteciliğe 1993’te başladı. Çeşitli yayınlarda teknoloji editörü olarak görev yaptı, TV programları hazırlayıp sundu. İnsan Yayınları tarafından yayımlanan İnternet adlı bir kitabı var. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından verilen Sürekli Basın Kartı sahibi. Türkiye’de teknoloji medyasının en büyük sivil toplum örgütü olan Bilişim Medyası Derneği üyesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir