Millenicom Türkiye, Alman EWE Turkey şirketine geçiyor

Alman enerji şirketi EWE AG, yine bir Alman firması olan Millenicom’un Türkiye operasyonunu devralıyor. EWE AG, merkezi Oldenburg’da bulunan, 9.000’nin üzerinde çalışanı 8 milyar Euro’nun üzerinde cirosu ile Almanya’nın en büyük enerji şirketlerinden biri. Şirket, Türkiye’de EWE Turkey Holding A.Ş. olarak faaliyet gösteriyor. Millenicom Türkiye ise Almanya merkezli European Telecommunication Holding’in (E.T.H. AG) Türkiye telekom sektöründeki yatırımı.

EWE AG, varılan anlaşmanın ardıdan Millenicom Türkiye’nin hisselerini devralmak için Rekabet Kurumu’na başvuruda bulundu. Konuyla ilgili detaylı bilginin, hisse devriyle ilgili yasal sürecin tamamlanmasının ardından yapılacağı açıklandı.

Konuya ilişkin her iki şirketin de imzasını taşıyan açıklama şöyle:

Almanya’nın köklü enerji şirketlerinden EWE AG’nin yüzde 100 iştiraki olan EWE Turkey Holding A.Ş., 2007 yılında girdiği Türkiye enerji piyasalarında enerji dağıtımı, ticaret ve perakende satış ve enerji servis alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir.

EWE Turkey Holding, iştirakleriyle 1,2 milyonu aşkın bireysel müşterisine güvenli doğal gaz arzı sağlamakta, yurt çapındaki kurumsal müşterilerine doğal gaz ve elektrik temin etmekte ve Türkiye’de daha güvenli, temiz ve verimli enerji kullanımına yönelik projeler yürütmektedir.

Uzun vadeli büyüme stratejileri doğrultusunda Türkiye’deki yatırımlarımıza devam eden EWE, EWE AG’nin enerji ve telekomünikasyon faaliyetlerinin yakınsamasına dayanan vizyonunu ve Almanya’da başarılı bir şekilde uyguladığı iş modelini Türkiye’ye taşıma noktasında ilk adımı atmış bulunmaktadır.

“Türkiye’nin Telekomünikasyon Uzmanı” sloganıyla, alternatif servis sağlayıcılar arasında öncü bir konuma ulaşmış olan Millenicom Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş.’nin hisselerinin tamamının EWE Turkey Holding tarafından devralınmasına ilişkin sözleşmenin imzalanmış olduğunu kamuoyuyla paylaşmaktan memnuniyet duymaktayız.

Hisse devri gerekli yasal onayların alınmasının ardından gerçekleştirilecek ve müteakiben kamuoyuna detaylı bir bilgilendirme yapılacaktır.

Saygılarımızla,

EWE Turkey Holding A.Ş & Millenicom Türkiye A.Ş.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir