Mobil hayatını korumayan şirketler kaybediyor

Kurumlarda “mobil hayat” çağı başlayalı uzun zaman oldu. Günümüzde artık kurumsal hayatımızın büyük kısmını akıllı telefonlar ve tabletler üzerinden yönetiyoruz. Kaspersky Lab ve B2B’nin ortak çalışmasıyla gerçekleştirilen araştırma ise, günümüzün iş dünyasında yükselen bu trendi göz ardı etmenin imkansızlığını kanıtlıyor. Araştırma sonuçlarına göre, firmalar mobil cihazlardan kurumsal bilgilere erişilebilirlik konusunda ciddi şüphe duyuyor olsa da, bu kullanımı kontrol etmek için çözüm üretmek konusunda hala gerideler.

Araştırma, şirketlerin bu konudaki genel stratejisini ortaya koyuyor. Buna göre, dünyadaki şirketlerin yaklaşık yarısı kurumsal ağlarındaki mobil cihazların yönetimi ve korunması için çözümler hizmete sunuyor. Aynı araştırma, şirketlerin sadece %32’sininakıllı telefonlar ve tabletler için özel olarak ayrılmış bir güvenlik politikası benimsediklerini ortaya çıkarıyor. Dünya çapındaki şirketlerin sadece %28’i ise kapsamlı bir “Mobil Cihaz Yönetimi” (MDM) teknolojisini kullanmayı tercih ediyor.

Kurumların yalnızca %9’u, çalışanlarının iş için kişisel akıllı telefonlarını kullanmalarının yasaklanabilir olduğunu düşünüyor. Diğer taraftan, kurumların %29’u çalışanların mobil cihazlar üzerinden kurumsal ağlardaki verilere ulaşımı için tam erişim izni sağlıyor.

TÜM ÇÖZÜMLER TEK PLATFORMDA

Kaspersky Lab Pazarlama Bölümü Başkanı Alexander Erofeev “Akıllı telefonların ve diğer mobil cihazların iş için kullanılması, çalışanların daha esnek olmasını, nerede ya da ne zaman olursa olsun görev ve sorunlar ile her şekilde başa çıkabilmeyi sağlayarak, iş ortamında ciddi bir rekabet avantajı sağlıyor” diyor. Ancak, kurumsal altyapılara bu cihazların dahil olması, bilişim güvenliği için yeni yaklaşımlar gerektiriyor. “Bir zararlı yazılım saldırısı veya bir cihazın kaybı gibi herhangi bir ihmal olması durumunda, şirketin önemli miktarda veri kaybetmesi riski oluşuyor” diyen Erofeev, “Kaspersky Lab, mobil cihazlar da dahil olmak üzere, tek bir merkezi güvenlik çerçevesindeki tüm cihazları korumak için kullanıma hazır bir kurumsal çözüm sunuyor” açıklamasını yapıyor.

Mobil Cihaz Yönetimi teknolojisi, Kaspersky Lab’ın kurumsal ağların güvenliğini ve firmalarda da kullanılan herhangi bir mobil cihazın güvenilir yönetimini sağlamak için oluşturulan yeni platformu, “Kaspersky Endpoint Security for Business” ile entegre hale getirildi.

Akıllı telefon ve tabletleri, özellikle Androidler için büyük sorun teşkil eden zararlı yazılımlardan korumanın yanı sıra Kaspersky Lab mobil çözümleri, sistem yöneticilerinin cihazda depolanan içeriği uzaktan yönetmesine ve cihazların kaybolması veya çalınması durumunda erişimi engellemesine de olanak tanıyor. Buna ek olarak, BT uzmanlarının şahsi veya kurumsal olan tüm mobil cihazlar üzerinde içerik belirleyebilmesini sağlıyor. Bu sayede, Kendi Cihazını Getir (BYOD) politikası da bir sorun olmaktan çıkıyor. Yöneticiler, bir çalışanın kişisel içeriklerine dokunmadan, mobil cihaz üzerindeki kurumsal veriyi yönetme şansına sahip oluyor.

Kaspersky Lab mobil kurumsal çözümünün bir diğer avantajı, kurumsal güvenlik sistemlerine kolayca uyarak, kuruluşun mobil BT altyapılarını etkileyebilecek her tür tehdidi izlemeyi mümkün kılan merkezi yönetim ve kontrol sistemi sağlaması olarak açıklanıyor.

5 adımda Kaspersky Lab Mobil Cihaz Yönetimi

  • Kurumsal mobil cihazlara program yüklenmesine ve çalıştırılmasına kısıtlamalar koyar. Kurumsal ağlar düzenlenmemiş yeni yazılımların kontrolsüz eklentilerinden dolayı ciddi zararlar görebilir.
  • Akıllı telefon ve tabletlerin uzaktan kontrolünü destekler; böylece kaybolma veya çalınma durumunda erişim engellenebilir ve cihazdan bilgiler silinebilir.
  • Cihazların PIN kodları, kurumsal verilere erişimi sağlayan uygulamaların ise güçlü şifrelerle korunmasını sağlar.
  • İşe yeni başlayanların mobil cihazlarında e-posta konfigürasyonlarının ve güvenlik politikalarının kurulumunu çabuk ve kolay bir şekilde sağlar.
  • Özellikle Android cihazlar için yüksek kaliteli anti-virüs korumasının kullanılmasını sağlar.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir