oyun bilgisayarı

Monster oyun bilgisayarı modelleriyle optimizasyon sorunlu oyunlardan korkmayın

Merakla beklenen bir oyunun tanıtım videosu yayınlandığında izlenme sayıları, kısa sürede birkaç yüz binli sayılara ulaşıyor. Videodan alınan motivasyonla yapımın yayınlanacağı platformlardan hemen oyun ön sipariş ediliyor, “İndirimli fiyat bahane, hype treni şahane” dercesine büyük bir beklentiye giriliyor ve oyun, tam da söylendiği tarihte yayınlanıyor. Fakat o da ne? Oyuncu bilgisayarı olduğunu iddia eden cihazlarda bile takılarak çalışan yapım, çılgınlar gibi işlemci kaynaklarını sömürüyor, ekran kartı olanca gücüyle çalışmasına rağmen en basit grafikli sahnelerde bile fps sayacı 10’lu sayılarda takılı kalıyor. Grafik detay seviyesi düşürülse ve çözünürlük azaltılsa dahi oyun akıcılığa kavuşamıyor ve yapımı ilk gün keyifle oynama hayâli, bir sonraki yamaya kadar hayâl olarak kalmaya devam ediyor. Bundan birkaç yıl önce daha sık karşılaşılan bu senaryo, maalesef oyun geliştiricilerin aceleciliği nedeniyle yeni yapımlarda da gözlemleniyor.

İşlemcideki çekirdek kavramını çok yanlış anlayan oyun: AC: Odyssey

Kimilerinin “bugisoft” lâkabını taktıkları Ubisoft’un suikastçı odaklı olmaktan çıkarıp bir RPG oyununa dönüştürdüğü serinin son üyesi Assassin’s Creed Odyssey, çıkışının üzerinden neredeyse bir sene geçmiş olmasına rağmen hâlâ oldukça fazla oynanıyor ve oyuncuların, yapımın geliştiricilerinin kulaklarını çınlatmasına neden oluyor. Bir Spartalı kahraman olarak oyuncuların kendi destansı hikâyelerini yazmalarına ortam hazırlarken oyun tutkunlarının gaming laptop çözümlerine akla gelmeyecek işkenceler uygulayan Assassin’s Creed Odyssey, ne kadar verilirse o kadar tüketebilen bir canavara benziyor. En yeni işlemcileri canından bezdirip âdeta kuruyemiş gibi tüketip tüm yükte kullanmaktan çekinmeyen oyun, ekran kartı tarafında da aynı aç gözlüğü sürdürüyor. Bugün paranın satın alabileceği en güçlü grafik kartlarını bile dize getirip 4K çözünürlükte ortalama 40-50 fps ile oynanabilen yapım, Ubisoft’a takılan lâkabın bir nebze de olsa haklılık payı içerdiğini gösteriyor. Oyun bilgisayarı olarak değerlendirilen en iyi laptop modellerinde kabul edilebilir fps’lerde deneyimlenebilen yapım, sunduğu geniş oyun dünyası ve eğlenceli oynanışına rağmen optimizasyon sorunları nedeniyle klasik bir Ubisoft oyunu olmaktan öteye geçemiyor.

oyun bilgisayarı

Bu şekilde korkutacağı kimsenin aklına gelmezdi: Blair Witch

Beyaz perdeye uğradığı yıl büyük ses getiren, dönemin kısıtlı internet imkânlarıyla pazarlanması ve aslında gerçek video kayıtları içerdiği yalanını hemen herkese inandırmasıyla gişe rekorları kıran “The Blair Witch Project” filminin oyun uyarlaması, son zamanlarda adından sıklıkla söz ettiriyor. Filmin 2016 çıkışlı tekrar çekiminden izler taşıyan ve hatta kapağına kadar benzerlikler içeren Bloober Team imzalı yapım, en iyi oyun bilgisayarı modellerinde bile akıcı çalışmıyor. Blair Witch lore’unun peşinden gitmeye hazırlıklı kitleler, oyun bilgisayarı karşısında yerini alıp oyunu açtıklarında kötü bir sürprizle karşılaşıyor. Yapımın grafik ayarları değiştirilse bile kaydedilemiyor ve oyuna girildiği anda sanki bir 3DMark benchmark’ı yapılıyormuşçasına sisteme yük biniyor. Halbuki oyunun başlarındaki sahneler, Resident Evil 7’nin cıvıl cıvıl orman manzarasını, renk yelpazesini ve atmosferini andırıyor. Buna karşın gaming notebook modellerinin büyük kısmı, oyunu akıcı oynatmak şöyle dursun, slayt gösterisinden öteye götüremiyor. Geliştiricilerin oyuna kısa sürede bir yama hazırlayıp yayınlayacakları söyleniyor ama bunca nümayişten sonra oyuncuların kızgınlıkları pek geçeceğe benzemiyor.

Optimizasyon sorunlu oyunlar yayınlanmaya devam edecek ancak yapımları çıktıkları ilk günlerde oynamak isteyenler canavar gibi güçlü oyun bilgisayarı modelleriyle performans kaybından çekinmeden her oyunu rahatlıkla oynayabiliyor. Türkiye’deki oyun tutkunlarının yakından tanıdığı Monster, adı gibi canavar oyun bilgisayarı çeşitlerine imza atmayı sürdürüyor. Monster Tulpar serisi oyuncu bilgisayarları, her oyunla baş edebilecek; Intel Core i7 ve Core i9 işlemcilerin yanı sıra NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti, RTX 2060, RTX 2070 ve RTX 2080 ekran kartlarıyla güçleniyor. Yüksek kapasiteli RAM ve SSD’lerle oyunlardaki yükleme sürelerini minimuma indiren bilgisayarlarda en iyi oyun deneyimi için IPS panelli ve yüksek çözünürlüklü ekranlar kullanılıyor. Monster Tulpar serisi gaming laptop’lar, oyuncularla buluşmayı bekliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir