NASA’nın uzay aracı Juno 4 Temmuz’da Jüpiter’de

NASA’nın uzay aracı Juno yüz milyonlarca kilometre yol katettikten sonra Jüpiter’in manyetik alanına girdi. Önümüzdeki günlerde Jüpiter’in yörüngesine yerleşecek araç bir yıl boyunca dev gezegen etrafında turlayacak.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’ne (NASA) ait uzay aracı Juno’nun 4 Temmuz’da Jüpiter’e varması bekleniyor. Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni Jüpiter’in sırlarını çözmek için yola çıkan Juno’nun gezegene varmasına çok az kaldı. Juno, Jüpiter’in yoğun radyasyonlu çevresine yaklaşınca, motorunu yavaşlatarak gezegenin yörüngesine girecek.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, her şey planlandığı gibi giderse, Juno, dev gezegenin kutupları etrafında bir yıl boyunca turlayacak ve gezegenin güney ve kuzey ışıklarını incelemek için bulutların içine girecek. Kayalık bir gezegen olan Dünya’nın aksine Jüpiter çoğunlukla hidrojen ve helyumdan oluşan bir gaz devi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir