New York Times’a siber saldırı

Amerikan New York Times gazetesinin internet sitesi bilgisayar korsanlarının saldırısına uğradı.

New York Times, Facebook sayfasında Salı günü öğle saatlerinde başlayan sorunun giderilmesi için çaba harcadığını belirtti. Gazete kesintinin “şeytanca bir dış saldırıdan kaynaklandığını” duyurdu.

Uzmanlar saldırının arkasında Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ı destekleyen bir grubun bulunduğunu tahmin ediyor.

Yaklaşık üç saat sonra yayınlarına kısmen yeniden başlayan New York Times, bu süre içinde haberlerini Facebook sayfası ve “ikiz sitesinden” yayımladı. Gazetenin internet yayınları 14 Ağustos’ta da kesintiye uğramıştı.

New York Times’ın Bilişim Bölümü Başkanı Mark Frons, saldırının Beşar Esad’ı destekleyen “Suriye Elektronik Ordusu” adlı bilgisayar korsanları ya da “onlar olmak için çok çalışan biri” tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

BBC’nin haberine göre, Frons, personelden sorun devam ederken elektronik posta haberleşmelerinde dikkatli olmaları istedi. Güvenlik uzmanları da saldırının arkasında Suriye Elektronik Ordusu’nun bulunduğuna dair yeterince kanıt bulunduğunu belirtti.

Suriye Elektronik Ordusu, Twitter’a yapılan saldırının sorumluluğunu da üstlendi. Washington Post, CNN ve Time dergisinin internet siteleri de bir süre önce bu grubun destekçileri tarafından hedef alındı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir