Newsweek, bugün son kez yayınlandı

2013 yılında itibaren yalnızca elektronik ortamda yayın yapacağını açıklayan Amerikan haber dergisi Newsweek, 31 Aralık tarihli son baskısıyla kağıt dönemini kapattı.

Bundan yaklaşık 80 yıl önce Amerika Birleşik Devletleri’nde yayın hayatına başlayan haftalık haber dergisi Newsweek artık sadece internetten yayınlanacak.

Newsweek’in son baskısının kapağında New York’taki Newsweek binasının siyah beyaz bir fotoğrafı ve “Basılan Son Sayımız” başlığı yer alıyor. Tirajının en yüksek olduğu dönemlerde 3 milyon adetlik satışa ulaşan derginin satışları son dört yılda yarı yarıya azalarak 1,5 milyona inmişti.

Newsweek’ten yapılan açıklamaya göre dergiyi elektronik ortamda takip edenlerin sayısı geçen yıl yüzde 70 artış göstererek ayda yaklaşık 15 milyona ulaştı.

Derginin Genel Yayın Yönetmeni Tina Brown, basılı medyanın reklam gelirleri düşerken, ABD’de yaklaşık 70 milyon kişinin elektronik ortamdaki yayınları takip etmeye elverişli cihazı olduğuna dikkat çekti.

Brown bunun yayınları için mükemmel bir küresel platform olduğunu vurguladı. Brown ancak birçok çalışanın basılı yayınları ve baskı öncesi yaşadıkları heyecanlı koşuşturmacayı özleyeceklerini kaydetti.

Deutsche Welle’nin haberine göre, reklam gelirlerinin azalması ve satışların düşmesi Alman gazetelerini de derinden etkiliyor. Bu yıl içinde Almanya’nın köklü gazetelerinden “Frankfurter Rundschau” ve “Financial Times Deutschland” konkordato ilan etmişti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir