Newsweek’i dijital yayıncı IBT Media satın aldı

Amerika Birleşik Devletleri’nde Aralık ayında yayın hayatına son veren siyaset ve güncel olaylar dergisi Newsweek’in, açıklanmayan bir fiyatla, dijital haber şirketi IBT Media’ya satıldığı açıklandı.

Dergi, 80 yıllık yayın hayatının ardından, reklam gelirlerindeki düşüş ve okuyucularının farklı haber tercihlerine yönelmesi ardından baskıyı durdurmuş ve sadece internet üzerinden yayınlanmaya başlamıştı.

Newsweek son olarak Washington Post tarafından 2010 yılında 1 dolara Daily Beast adlı internet sitesine satılmıştı. IBT Media’nın, derginin eski sahibi IAC’le yaptığı anlaşmanın Daily Beast internet sitesini kapsamadığı açıklandı.

Derginin yeni sahibi IBT Media newsweek.com adresinin önümüzdeki haftalarda yeniden canlandırılacağını açıkladı.

Newsweek’in ilk sayısı 17 Şubat 1933’te çıkmış, haftanın her günü için bir haber fotoğrafının yer aldığı kapak tasarımıyla büyük bir yankı yaratmıştı.

Hep en büyük rakibi Time’ın ardından ikinci sırada gelse de, 1960’lardaki vatandaşlık hakları hareketiyle ilgili yaptığı haberlerle ön plana çıkmıştı.

Dergi, en çok tiraj kazandığı dönemde 3 milyon sattı. Ancak okuyucu ve reklam gelirlerinin azalması nedeniyle para kaybetmeye başlamıştı.

BBC’nin haberine göre, IBT Media’nın Yönetim Kurulu Başkanı Etienne Uzac, “Newsweek markasına güveniyoruz ve dergiyi dijital çağa ayak uyduracak şekilde yeniden yaratmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

2006 yılında kurulan, yedi dilde ve 235 ülkede hizmet veren IBT Media, International Business Times, Medical Daily, Latin Times ve iDigitalTimes markalarının yayıncısı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir