Nintendo Switch’in fiyatı ve çıkış tarihi belli oldu

Nintendo, uzun zamandır beklenen yeni oyun konsolu Switch’i 3 Mart’ta piyasaya süreceğini açıkladı. Ürünün fiyatı ABD’de 300 dolar, İngiltere’de 280 sterlin, Japonya’da ise 30 bin yen olacak. Switch’in Türkiye fiyatı ise henüz belli değil.

Son konsolu Wii U ile beklediği satış rakamlarını yakalayamayan Nintendo için Switch büyük önem taşıyor. Nintendo Switch’i Ekim ayında duyurmuş, taşınabilir cihazın aynı zamanda ev konsolu olarak kullanılabileceğini açıklamıştı.

Switch’in görünüşü, iki tarafına kontrol cihazı eklenebilen bir tablet şeklinde. Cihaz, Wii konsolundaki gibi hareketi algılayabiliyor. Cihazın oyunları ise eski konsolları andıran bir şekilde, kartuş olarak satılacak.

Nintendo, 80’den fazla oyunun geliştirilmekte olduğunu, bunlar arasında 2017 sonunda yayınlanacak Super Mario Odyssey adlı yeni bir Mario oyunu olduğunu da duyurdu. Açıklamadan diğer ayrıntılar ise şöyle:

  • Konsolun hafızası 32 GB olacak ve SD kart ile artırılabilecek.
  • Bölgesel kilidi kaldırma planı açıklandı – böylece herhangi bir ülkeden alınan oyunlar tüm ülkelerdeki cihazlarla çalıştırılabilecek.
  • Oyuncular internet üzerinden birbirleriyle oynayabilecek – ilk başta ücretsiz olacak bu özelliğin sonradan paralı hale gelmesi planlanıyor.
  • Sohbet özelliği gibi sosyal fonksiyonlar için bir akıllı telefon uygulaması olacak.
  • Bazı analistler Wii U’nun başarısızlığının ardından Switch’in, Nintendo’nun ev konsolu piyasasındaki son denemesi olabileceğini söylüyor.
  • IHS Technology’nin oyun analisti Piers Harding-Rolls, Switch’i “mobil özelliği olan bir ev konsolu” olarak tanımlarken cihazın başarısının pazarlama ve fiyat faktörlerine bağlı olduğuna dikkat çekiyor:

‘Umarım Wii U’dan ders almışlardır’

Analiz şirketi Ovum’dan Paul Jackson ise insanların hem evde hem dışarıda kullanabileceği bir oyun konsolu yaratan Nintendo’nun “çok kârlı bir orta yol” bulduğunu düşünüyor:

“Switch diğer mobil cihazlardan daha güçlü bir konsol olsa da ev konsollarına kıyasla daha güçsüz olacak ve bu yüzden ev konsolu tutkunları hayal kırıklığı yaşayabilir.”

Konsolun açıklanan fiyatı ise bazı eleştiriler aldı. Switch’in Pro Controller kumandasını almak isteyen oyuncuların 70 dolar, Joy-Con kumandasını almak isteyenlerin 80 dolar ve ektra TV bağlantısı ünitesini almak isteyen oyuncuların da 90 dolar ödemesi gerekecek.

BBC’nin haberine göre, video oyun yazarı Pat Contri, Twitter’da “Bunlar kötü fiyatlar” açıklamasında bulundu. Oyun sitesi Polygon ise “Kötü bir şaka” yorumunda bulundu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir