NSA, klavye hareketlerini nasıl takip ediyor?

ABD Ulusal Güvenlik Dairesi’nin (NSA) izleme için kullandığı sistemlerin tam olarak neleri içerdiği bilinmiyor. Ancak bazı uzmanlar, bu teknolojilerle ilgili edindikleri bilgileri paylaşmaya devam ediyor.

Washington’da yaşayan siber güvenlik uzmanı James Andrew Lewis, telefon konuşmaları ve telekom temelli yaklaşımın bittiğini ve NSA’nın internet çağına geçiş yaptığını belirtiyor.

Ancak internetin güvenli bir iletişim ağı olmadığının bilinciyle de pek çok önemli bilginin internet ağı dışında tutulması, yeni izleme sistemlerinin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Lewis’e göre bu sistemlerden biri de, klavye hareketlerini takip etmek. Klavyede kullanılan her harfin bir elektronik sinyal yolladığını belirten Lewis bu sinyalin elde edilerek, bilgisayara giriş yapılan verilerin ele geçirildiğini söylüyor.

“Bunu biz de yapıyoruz, Ruslar da yapıyor. Birçok ülke için bu mümkün” diyen Lewis, “Şaşırtıcı olan şey, çok da yakında bulunmanızın gerekmemesi. Rus örneğine bakarsak, onlar bir ara Amerikan büyükelçiliğinin camlarından klavyenin radyasyonunu topluyordu.” diyor ve ekliyor:

“Örneğin çok hassas bir alıcınız var, bunu sahte bir taşın içine koyup örneğin internete bağlı olmayan bir İran nükleer tesisinin önüne fırlatabilirsiniz. Böylece sisteme girmiş olursunuz.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir