NSA şifreli yazışmaları görebiliyor

Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu NSA’in bu kez de internette şifreli yazışma, mesaj ve hatta ticari işlemlere dair belgeleri kırdığı öne sürülüyor.

NSA’in dinleme sakandalına yönelik yeni iddialar öne sürülüyor. Amerikan The New York Times ve İngiliz The Guardian gazeteleri, Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu NSA ile İngiliz ortağı GCHQ’nun, internetteki şifreleri kırarak, kişisel verilere ulaştıklarını yazdı.

Amerikan ve İngiliz gizli servisleri, e-posta ya da internette yapılan sohbet yazışmaları gibi dijital iletişim verileri, şifreyle korunmuş olmalarına rağmen elde edebiliyor. Gazeteler, bu bilgiyi, eski CIA ajanı Edward Snowden’ın sızdırdığı belgelere dayandırıyor.

NSA’in, internet şifrelerini kıran bir programa yıllık 250 milyon dolar ayırdığı bildiriliyor. Gizli servis yetkililerin ayrıca bir takım şifreli verilere, teknoloji ve internet firmalarının desteğiyle de ulaştığı öne sürülüyor. New York Times, gizli servisin isteği üzerine bir bilgisayar donanım şirketinin, yurt dışından bir veriyi açıklayacak özel bir donanım hazırladıklarını öne sürüyor. Oysa internet firmaları, gizli servis yetkilileriyle ancak bir mahkeme kararı olması şartıyla işbirliği yaptıklarını belirtiyorlar.

Gazete ayrıca, NSA’in bu yıl içinde, adı açıklanmayan bir internet iletişim şirketinin verilerine erişim hakkını ve yurtdışından üç hükümetin iletişim bilgilerini elde ettiğine yer verdi. NSA’in, 2006 yılında, yurt dışından üç uçak şirketinin iletişim sistemlerine, uçuş rezervasyon sistemine ve bir ülkeye ait nükleer kurumun sistemine girdiği belirtildi.

Deutsche Welle’nin haberine göre, bilişim teknolojilerinde şifreler, güvenli tutulması gereken verileri korumak üzere kullanılıyor. Veriler, karmaşık matematik formülleriyle karıştırılıyor. Şifre ne kadar uzun olursa, veriler o kadar korunaklı oluyor. En güvenli şifreleri kırmak, hâlihazırda elektronik bilgi işlem merkezlerinin dahi sunamadığı özel bir işlem gerektiriyor.

Uzmanlar, şifre yazılımlarının içindeki zayıf noktalar hususunda uyarıyor. Çünkü zayıf noktaların, gizli servisin yanı sıra siber suçlular tarafından da kötüye kullanılabileceği belirtiliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir