NSA’nın geleceği Kongre’nin gündeminde

Amerika’da ülke içi istihbarat faaliyetlerinin boyutları bu hafta Kongre’nin gündeminde. Kongre, terörle mücadele için çıkarılan ve büyük tartışma yaratan veri toplama yasasının geleceğini tartışıyor. Tartışmaların merkezinde eski Ulusal Güvenlik Dairesi çalışanı Edward Snowden’ın ifşa ettiği, ülkede ve dünyada büyük yankı uyandıran gizli bilgiler bulunuyor. Yasa geçenlerde bir federal temyiz mahkemesi tarafından da yasadışı ilan edildi.

Temsilciler Meclisi geçtiğimiz hafta Ulusal Güvenlik Dairesi’nin toplu telefon dinleme programını sonlandırmaya büyük oy çoğunluğuyla karar verdi. ABD Yurtseverlik Yasası şimdi Senato’da tartışılacak. Ancak Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, NSA’in programının ulusal güvenlik için çok önemli olduğunu savunuyor.

Demokrat Partili Senatör Patrick Leahy, 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra gizlice yürürlüğe giren programın çok ileri gittiğini söylüyor.

ABD Özgürlük Yasası’na göre telefon verilerini devlet değil telekomünikasyon şirketleri depolayacak. McConnell’a göre, yasaya karşı çıkılmasına neden olan mahremiyet savları abartılı. Tehditlere karşı habersiz kalınmasını istemediğini söyleyen McConnell,Temsilciler Meclisi’nin kararıyla programın sonlandırılacağını düşünüyor.

Ancak programın herhangi bir terör planını bertaraf edip etmediği tartışma konusu. Bu konunun Senato’da derin tartışmalara yol açabilir. Konu hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler arasında bölünmelere neden oluyor. Ulusal güvenlik ve vatandaşlık hakları çizgisinin nerede çizileceği konusunda Cumhuriyetçi senatör Steve Daines dahil herkes farklı düşünüyor.

Amerika’nın Sesi’ne göre, Daines, “Teröristler yaşam biçimimizi yok etmek, ulusumuzun özgürlük ve adalet temelini çökertmek istiyor. Biz de aynı kararlılık ve enerjiyle anayasamızı, vatandaşlık haklarımızı, bu ülkenin temellerini korumalıyız. Eğer şer güçleri Washington’daki liderleri anayasadan gelen temel değerlerimizi yok saymaya iterse bu teröristlerin zafer kazanması anlamına gelir. Buna asla izin vermemeliyiz” dedi.

Senato’nun birkaç gün içinde karar alması gerekiyor. Yurtseverlik Yasası’nın toplu veri toplama yetkisi 1 Haziran’da sona eriyor. Ancak Senato Mayıs ayının son haftası tatilde olacak.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir