Obama-Putin görüşmesi ‘Snowden krizi’ nedeniyle iptal

ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmesini iptal etti. Obama’nın karasının nedeninin “Snowden krizi” olduğu belirtiliyor. Obama’nın önümüzdeki ay G20 zirvesi için St. Petersburg’da Putin’le görüşmesi bekleniyordu.

Rusya’nın ABD’nin gizli izleme programını ifşa eden Edward Snowden’a sığınma hakkı vermesi, ABD ve Rusya arasında krizde neden olmuştu.

ABD’nin birçok kez dile getirdiği iade talebine karşın, Moskova yönetimi eski istihbarat uzmanına sığınma hakkı tanımıştı.

Obama, Rusya’nın Snowden’a sığınma hakkı vermesinden ‘hayal kırıklığı duyduğunu’ söylemişti. Amerikan NBC televizyonundaki Tonight Show programına konuk olan Obama, Moskova yönetiminin bazen ‘soğuk savaş anlayışıyla’ hareket ettiğini söylemişti.

Obama, ‘Başkan Putin’e şunu söylemek istiyorum; Geçmiş geçmişte kaldı, şimdi geleceği düşünmeliyiz ve şu andakinden daha etkin bir işbirliği yapmamamız için hiçbir neden yok’ ifadelerini kullanmıştı.

Snowden’ın bir süre kaldığı Moskova Havaalanı’ndan geçen hafta çıkmasından sonra nerede olduğu bilinmiyor.

Ancak avukatı Snowden’ın Rus topraklarındaki bir adresle kayıt olduğunu ve babası Lon Snowden’ın oğlunu ziyaret etmek için vize beklediğini belirtti.

Avukat Antoli Kuçerena Snowden’ın yeni yaşamında neler yapabileceği hakkında babasından öğüt almak istediğini vurguladı.

Rusya’nın Snowden’a geçici sığınma hakkı vermesi, Rusya-ABD ilişkilerinde gerilime neden olmuştu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir