Obama, Snowden’la ilgili soruları cevaplamadı

ABD Başkanı Barack Obama perşembe günü Amerikan istihbarat birimlerinin gizli belgelerini sızdırmakla suçlanan Edward Snowden’in Rusya’dan geçici sığınma hakkı alması ile ilgili durum hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Onun Yemen Cumhurbaşkanı ile görüşmesi sonrasında birkaç gazeteci Snowden ile ilgili durumu yorumlamasını istedi. ABD Başkanı buna cevap olarak sadece gülümseyerek “Herkese teşekkür ederim” dedi.

Rus makamlarının kararını daha önce ABD Dışişleri Bakanlığı ve Beyaz Saray yetkilileri yorumlamıştı. Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, Amerika’nın son derece hayal kırıklığına uğradığını ve Rusya-Amerika ikili zirvesine katılmanın uygunluğunu gözden geçirdiklerini belirtmiş, bununla beraber G20 zirvesine katılma planlarının değişmediğini ifade etmişti.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Marie Harf ise, bakanların “2+2” şeklindeki görüşmesinin şüpheli olduğu, ancak Washington’un Snowden’in bir bütün olarak ikili ilişkileri etkilemesini istemediğini söylemişti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir