Obama ve Şi, siber casusluğu konuştu

Obama, Çin Devlet Başkanı Şi ile ilk görüşmesinde siber casusluk konusuna ağırlık verdi. Şi, ABD’ye yönelik siber saldırılarda ülkesinin parmağı olduğu suçlamalarını reddetti.

ABD Başkanı Barack Obama ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Kaliforniya’da bir araya geldi. İlk defa bir araya gelen iki ülkenin lideri, kameralara kravatsız ve rahat bir şekilde giyinmiş olarak yansıdı.

Görüşmenin en önemli gündem maddelerinden biri, siber casusluk konusuydu. Obama, Çinli mevkidaşından internet suçlarına karşı birlikte çalışma talebinde bulundu. ABD hükümeti bir süredir Çinli hackerların ABD ordusu ve firmalarını hedef aldığı suçlamasında bulunuyor.

Deutsche Welle’nin haberine göre, kendi ülkesinin de siber casusluğun kurbanı olduğunu kaydeden Çin Devlet Başkanı Şi, söz konusu siber saldırılarda Çin‘in parmağı olduğu suçlamalarını kabul etmedi.

Şi, siber güvenliğin, iki ülkenin pragmatik olarak bir arada çalışabileceği bir alan olduğunu ifade ederek, ABD ve Çin’in, siber güvenlik meselesini tartışmak üzere bir çalışma grubu kurmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Çin Devlet Başkanı iki ülkenin, meseleyi çözmeye çalışırken konuya büyük itina göstermesi çağrısında bulundu.

Şi Cinping, ABD Başkanı ile telefonda ve yazışarak temaslarını sürdürme sözü vererek Obama’yı da benzer bir görüşme için Çin’e davet etti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir