Obama’dan elektronik takipte şeffaflık sözü

ABD Başkanı Barack Obama, elektronik takip programlarının gerçekleştirilmesinde daha fazla şeffaflık sözü verdi. Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Vatanseverlik Kanunu’nda değişiklik yapılmasını önerdi ve Kongre’yle beraber bu alanda çalışmaya hazır olduğunu da belirtti.

“Vatanseverlik Kanunu” 11 Eylül saldırılarından sonra 2011 yılında kabul edildi. Yazışma ve telefon konuşmalarında elektronik takip programlarının geliştirilmesinin dayanağı Kanunun 215. Maddesi oldu.

Obama, “Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinin iptal edilmesinde sadece Snowden etrafında yaşanan çelişkiler olmadığını belirtti. Ayrıca, Putin ile aralarının kötü olduğu iddialarını da yalanladı.

Başkan Obama ayrıca, “Snowden mahkeme önüne çıkmalı ve kendini haklı görüyorsa bakış açısını savunmalı.” dedi ve üç maddeyle suçlandığını ifade etti. “Snowden bir vatansever olamaz. Kendisini haklı görüyorsa avukatıyla mahkemeye gelerek kendi bakış açısını savunmalı” dedi.

Obama, ABD’nin gelişmelere ara vererek, Moskova’da giderek arttığını düşündüğü Amerikan karşıtı hava ışığında Rusya ile ilişkilerini yeniden gözden geçirmesi gerektiğini düşündüğünü ifade etti.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, Obama ayrıca, Moskova ve Washington’un daha önce değişik konuların çözümünde büyük başarılara imza attıklarını belirtti ve “Görevimin ilk dört yılında Devlet Başkanı Medvedev ile işbirliği çerçevesinde önemli ilerleme kaydettik; SALT (Stratejik Silah) Anlaşmalarını imzaladık, İran’a yaptırım konusunda işbirliği yürütebiliyorduk. Rusya, Afganistan gücümüze malzeme tedarik konusunda yardım etti. Sadece Rusya’nın değil, bizim şirketlerimizin de yararına olan Rusya’nın DTÖ’ye girmesini destekledik ve sağladık.” dedi.

Obama günümüzde Moskova’da “soğuk savaş” klişelerinin yeniden canlandığını düşünüyor. Bununla beraber Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile iyi ilişkiler içerisinde olduğunu ve sorunları doğrudan ve yapıcı bir biçimde değerlendirdiklerini ifade ediyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir