OKSİJEN, 2014’te 37 patent başvurusu yaptı

Vodafone’un inovasyon şirketi OKSİJEN, mobil telekomünikasyon alanında geliştirdiği buluşlarla 2014 yılında 37 patent başvurusunda bulundu.

Vodafone Türkiye’den yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik etmeyi hedefleyen Vodafone Türkiye, bünyesinde yer alan global inovasyon şirketi OKSİJEN aracılığı ile yenilikçi mobil ve sabit iletişim teknolojileri geliştirmeye devam ediyor.

Vodafone Grubu’nun ortaklıkları ile birlikte 30’u aşkın ülkedeki 400 milyonun üzerinde Vodafone abonesi için teknoloji üreten ve Türkiye’den yurt dışına teknoloji ihraç eden OKSİJEN’in 2014 yılında geliştirdiği buluşlarla Türk Patent Enstitüsü’ne 37 patent başvurusu gerçekleştirildi. Daha önceki yıllarda toplam 11 patent başvurusunda bulunan OKSİJEN, 2014 yılında bu sayıyı yaklaşık 4 katına çıkarmış oldu.

2014 yılı patent başvuruları Lokasyon Bazlı Servisler, Mesajlaşma, Makinelerarası İletişim, Mobil Finansal Servisler, Bireysel ve Kurumsal Mobil Uygulama ve Servisler kategorilerinde yapıldı. OKSİJEN’in şu anda Lokasyon Bazlı Servisler, Mesajlaşma ve Mobil Ödeme Sistemleri alanlarında alınmış 5 patenti ve son başvuruları ile birlikte değerlendirme süreci devam eden toplam 39 başvurusu bulunuyor.

OKSİJEN Genel Müdürü Murat Ekşioğlu, Vodafone Türkiye için bilgi niteliğindeki fikrin önemli bir şirket varlığı olduğunu vurguladı. Şirket olarak, fikirlerden elde ettikleri getirileri artırmak amacıyla bilgi ve birikimlerini daha iyi bir şekilde değerlendirmenin yollarını aradıklarını belirten Ekşioğlu, şöyle devam etti:

“Bu kapsamda, Vodafone’un Fikir Hakları Stratejisi doğrultusunda, buluşların tespit edilmesi ve uygun bulunması durumunda patent başvurusunda bulunulması gibi çeşitli yollarla önemli bilgi varlıklarımızı tespit ediyor ve koruyoruz. Fikir hakkının şirketimize sağladığı değere ve katkıya verdiğimiz önemin bir göstergesi olarak yeni buluşların yaratılmasını destekliyor ve Vodafone Türkiye’nin Global İnovasyon Merkezi OKSİJEN’e ait patent başvuruları yaparak bu değerli fikirlerin korunmasını sağlıyoruz.

32 çalışanımızın buluşlarıyla 2014 yılında 37 patent başvurusunda bulunarak kendi rekorumuzu kırmanın ve şirketimizin dijital dönüşüm vizyonuna katkıda bulunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye’yi mobil ve sabit iletişimde dünya ligine çıkarma yolunda ilan ettiğimiz Dijital Dönüşüm Hareketi ile son teknolojiyi tüketicilerimizin hizmetine sunmayı sürdürürken, ülkemizin bir teknoloji üretim merkezi olması yolunda çalışmalarımızı devam ettireceğiz.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir